Do 31 lipca bieżącego roku mamy możliwość zadeklarowania dalszego uczestnictwa w otwartych funduszach emerytalnych (OFE). Jeżeli nie złożymy odpowiedniej deklaracji do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, cała nasza składka przekazywana do obowiązkowego systemu emerytalnego (19,52% wynagrodzenia) będzie wnoszona tylko do ZUS.
Eksperci są zgodni, że nasza decyzja odnośnie do przyszłego podziału składki będzie miała niewielki wpływ na wysokość naszej emerytury. Dlaczego? Ponieważ dotyczy zaledwie jednej siódmej składki emerytalnej.
Emerytury z I i II filara będą coraz niższe
Według specjalistów przyszłe emerytury będą coraz niższe w stosunku do ostatnich zarobków. Z dzisiejszych ponad 60% spadną za kilkanaście lat do około 30–35% ostatniej pensji. Rada Gospodarcza przy Premierze, skupiająca wybitnych polskich ekonomistów, w listopadzie ubiegłego roku w pierwszym punkcie, wyjaśniającym ostatnie zmiany w systemie emerytalnym, wyraźnie zaakcentowała potrzebę samodzielnego zadbania o własną emeryturę:
Publiczny system emerytalny (pobierający przymusową składkę w wysokości 19,52%) niezależnie od tego, czy składka będzie kierowana w całości do ZUS, czy dzielona między ZUS i OFE, zapewni w przyszłości jedynie niską emeryturę. Kluczowe zatem jest intensywne kształtowanie w społeczeństwie gotowości do samodzielnego odkładania środków na starość w III filarze, który jest jedyną częścią systemu emerytalnego, w którym są realne oszczędności.
III filar, czyli oszczędzanie z przywilejami podatkowymi
Co to jest ten III filar? To różnorodne produkty finansowe, takie jak fundusze inwestycyjne, polisy ubezpieczeniowe, dobrowolne fundusze emerytalne, rachunki inwestycyjne oraz depozyty bankowe, które zostają nam zaoferowane na specjalnych warunkach – z przywilejami podatkowymi.
Jakie to są przywileje? Przede wszystkim ulga w podatku od dochodów kapitałowych i odsetek. Jeżeli oszczędzamy długoterminowo, to kilka procent rocznego zysku, kumulowane przez kilkadziesiąt lat, może przekroczyć nominalną kwotę inwestowanych oszczędności. W związku z tym w odpowiednio efektywnym planie emerytalnym – w którym uda nam się osiągnąć relatywnie wysoką stopę zwrotu – ulga w podatku od dochodów kapitałowych powinna przełożyć się na dużo wyższe świadczenie wypłacane z takiego planu. Drugim przywilejem podatkowym – oferowanym tylko w jednej formie III filaru (IKZE) – jest możliwość odpisywania wpłat od podstawy opodatkowania podatkiem PIT bieżących dochodów, natomiast w przyszłości, po spełnieniu warunku określonego wieku i stażu oszczędzania, wypłacane środki objęte zostaną preferencyjną stawką opodatkowania (10%)
Na dodatkową emeryturę z przywilejem podatkowym możemy oszczędzać dzięki pracodawcy – wtedy gdy ten zdecyduje się na uruchomienie pracowniczego programu emerytalnego (PPE). Gdy takiej możliwości nie mamy, możemy skorzystać z dwóch innych rozwiązań: albo z Indywidualnego Konta Emerytalnego (IKE) albo Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). PPE i IKE oferują nam ulgę w podatku od dochodów kapitałowych, natomiast IKZE daje dodatkowo drugi przywilej – możliwość odpisywania wpłat od podatku PIT.
IKZE w funduszu inwestycyjnym
Fundusz inwestycyjny otwarty jest jedną z pięciu dostępnych form IKZE. Oszczędzający w funduszu wie dokładnie, jakie ponosi koszty i może na bieżąco kontrolować wartość zgromadzonych środków. Zazwyczaj, dodatkową korzyścią jest możliwość dopasowania sposobu lokowania oszczędności do własnych oczekiwań (pod warunkiem akceptacji ryzyka), a także możliwość zmiany tego sposobu w trakcie oszczędzania.
Opcje inwestycyjne w ramach IKZE z Legg Mason
W IKZE oferowanym przez fundusze inwestycyjne Legg Mason wybieramy spośród następujących funduszy/subfunduszy w ramach trzech strategii inwestycyjnych.
Nazwa funduszu/subfunduszu | Modelowy udział akcji w aktywach | Ryzyko inwestycyjne* |
---|---|---|
Legg Mason Akcji | 100% | Wysokie |
Legg Mason Strateg | od 25% do 75% | Podwyższone |
Legg Mason Senior Fundusz Inwestycyjny Otwarty | 25% | Umiarkowane |
Legg Mason Obligacji | 0% | Umiarkowane |
Legg Mason Pieniężny | 0% | Relatywnie niskie |
* na podstawie Kluczowych Informacjach dla Inwestorów dla poszczególnych funduszy/subfunduszy.
Osoby, które nie chcą śledzić tego, co dzieje się na rynkach akcji, mogą wybrać Legg Mason Strateg, w którym sposób lokowania oszczędności zależy od sytuacji na rynkach akcji i oceny inwestycji pod kątem fundamentalnym. W przypadku niskich wycen akcji notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, modelowy podział aktywów subfunduszu to 75% akcji i 25% papierów dłużnych. Kiedy wyceny akcji notowanych na GPW są wysokie, modelowy podział aktywów to 25% akcji i 75% papierów dłużnych. Podział inwestycji zmienia się w perspektywie długoterminowej.
Legg Mason oferuje także tzw. strategię indywidualną, w której sami „komponujemy” portfel funduszy/subfunduszy, lub tzw. strategię modelową, w której sposób podziału wpłat jest zmienny i zależny od wieku oszczędzającego. Im jesteśmy starsi, tym mniej środków lokowanych jest w fundusze agresywne o zwiększonym poziomie ryzyka, a zmiana podziału inwestycji odbywa się w sposób automatyczny.
Legg Mason TFI SA ma olbrzymie doświadczenie w zarządzaniu produktami emerytalnymi i oszczędnościowymi dla klientów instytucjonalnych (w ramach Pracowniczych Programów Emerytalnych) i osób fizycznych (w ramach Indywidualnych Kont Emerytalnych i Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego). Od 1999 roku skutecznie zarządza najstarszym w Polsce Pracowniczym Programem Emerytalnym.
Więcej możliwości oszczędzania na emeryturę znajdziesz TUTAJ
Ważne informacje:
Podstawą prowadzenia IKZE jest ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (Dz. U. Nr 116, poz. 1205 z późn. zm.). Informacje na temat IKZE z Funduszami Legg Mason zawarte są w Regulaminie Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) z Funduszami Legg Mason. Niniejszy materiał ma wyłącznie charakter promocyjny. Materiał ten nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego ani oferty publicznej w rozumieniu Ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, doradztwa inwestycyjnego, innego rodzaju doradztwa, ani rekomendacji do zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. W celu uzyskania szczegółowych informacji i dokładnych wyliczeń korzyści podatkowych prosimy o kontakt z kwalifikowanym doradcą podatkowym. Opodatkowanie zależy od indywidualnej sytuacji podatnika i może ulec zmianie w przyszłości. Legg Mason działa na podstawie decyzji z dn. 18.06.1998 r. wydanej przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd.