Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu Użytkownik zgadza się na ich zapis lub wykorzystanie. Treść polityki dotyczącej korzystania z plików cookies

jesteś tutaj: Strona Główna Aktualności 5 rzeczy o emeryturze, które powinieneś wiedzieć już teraz! 

5 rzeczy o emeryturze, które powinieneś wiedzieć już teraz! 

01.12.2015Informacja Prasowa



Millenialsie, co wiesz o swojej przyszłej emeryturze?

Według ekspertów, do 2025 roku millenialsi, czyli osoby urodzone pomiędzy 1980 a 1994 rokiem, będą stanowić aż 75 proc. globalnej siły roboczej. Ze względu na obecną sytuację na rynku pracy, wielu z nich w przyszłości może mieć głodową emeryturę. Młodzi pracują najczęściej na tzw. umowach śmieciowych, które w znacznej mierze nie gwarantują ubezpieczenia zdrowotnego i emerytalnego, ochrony pracy, płacy czy prawa do urlopu. W jaki sposób młodzi pracownicy mają zadbać o swoje przyszłe świadczenia emerytalne? 

Eksperci z Legg Mason przedstawiają 5 rzeczy, które millenialsi powinni wiedzieć, jeżeli chcą odpowiednio zadbać o swoje świadczenia emerytalne w przyszłości.  

  1. Według szacunków ekspertów w 2060 roku średnia emerytura może wynosić od 25 do 35 procent ostatniej pensji1 . Będzie to wynikać z dwóch czynników – niżu demograficznego (w 2060 r. prawdopodobnie będzie o 3,5 mln mniej Polaków niż teraz) oraz rosnącej średniej długości życia na emeryturze2.
  2. Jeżeli zależy nam, aby życie na emeryturze było dobrze zabezpieczone finansowo, powinniśmy rozpocząć odkładanie kapitału w jak najmłodszym wieku – najlepiej już w chwili wejścia na rynek pracy. Początkowo najważniejsza jest nie wysokość odkładanych środków, a sam fakt wyrobienia sobie mechanizmu oszczędzania. Niestety, jak mówią dane Komisji Nadzoru Finansowego (https://www.knf.gov.pl/Images/Raport_IKE_IKZE_2014_tcm75-41353.pdf), najczęściej realne działania w celu zabezpieczenia przyszłości na emeryturze podejmujemy dopiero po 50-tce.
  3. Bądź na bieżąco z dostępnymi na rynku narzędziami, które pomogą w odkładaniu środków na emeryturę. Zdaniem ekspertów, funkcjonalnymi i efektywnymi podatkowo rozwiązaniami są Indywidualne Konto Emerytalne oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Jak wynika z ostatnich raportów KNF, to młodzi mężczyźni (do 30. roku życia) zdecydowanie częściej decydują się na otwarcie konta IKE i IKZE niż kobiety.
  4. Wśród polskich pracodawców i pracowników coraz większą popularność zyskują rozwiązania takie jak PPE, czyli Pracowniczy Program Emerytalny. Jest to sposób, który pozwoli nie tylko zwiększyć przyszłe świadczenia emerytalne, ale także zatrzymać pracowników w firmie na dłużej. PPE to zorganizowane przez pracodawcę grupowe oszczędzanie na przyszłą emeryturę. Według szacunków ekspertów w Skandynawii, Holandii i Wielkiej Brytanii od 30 proc. do 50 proc. wszystkich pracowników jest objętych programami emerytalnymi finansowanymi przez pracodawców. Warto zainteresować pracodawców takimi rozwiązaniami, ponieważ korzyści są obustronne – zabezpieczenie przyszłości pracowników i większe przywiązanie do firmy, w której pracują.
  5. Z raportów ekspertów wynika, że ponad 70 proc. Polaków w wieku 15-24 lat pracuje na umowach cywilnoprawnych, czyli tzw. śmieciówkach. Osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych są skazane na otrzymywanie symbolicznych świadczeń emerytalnych w przyszłości. W ich przypadku niezbędne jest oszczędzanie na prywatną emeryturę.

Więcej o prywatnych emeryturach na: https://www.esaliens.pl/pl/mojaemerytura


1 http://www.zus.pl/bip/prognozy_fus/prognoza_do_2060_MGIPS.pdf

2 http://www.zus.pl/bip/prognozy_fus/prognoza_do_2060_MGIPS.pdf

3 http://www.oecd-ilibrary.org/employment/oecd-employment-outlook-2014_empl_outlook-2014-en

***
Kontakt dla mediów:
Tomasz Szymanowski tel: +48 691 45 12 13, mail: t.szymanowski@unicornmedia.pl
Michał Bohdanowicz tel: +48 663 36 98 51, mail m.bohdanowicz@unicornmedia.pl

www.leggmason.pl

Legg Mason Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA (Legg Mason TFI SA) działa na polskim rynku od 1998 roku.
Akcjonariusz Legg Mason TFI SA, Legg Mason, Inc., jest notowany na New York Stock Exchange od 1983 roku. Grupa Legg Mason to dwudziesty pierwszy największy zarządzający aktywami na świecie (źródło: Pensions and Investments, 31.12.2013). Ma ponad 110-letnie doświadczenie (od 1899 r.), zarządza aktywami o łącznej wartości 708 mld USD (30.09.2014).



Wszelkie dane zamieszczone w serwisie internetowym ESALIENS TFI S.A. mają charakter informacyjny oraz reklamowy i nie stanowią oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeksu Cywilnego, jak również nie stanowią usługi doradztwa finansowego ani prawnego. Spółka ESALIENS TFI S.A. dołożyła należytych starań, aby zamieszczone informacje były rzetelne i oparte na kompetentnych źródłach, jednak nie mogą zagwarantować ich poprawności, zupełności i aktualności. W każdym czasie treść i wygląd serwisu mogą zostać zmienione bez uprzedzenia.

do góry