Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu Użytkownik zgadza się na ich zapis lub wykorzystanie. Treść polityki dotyczącej korzystania z plików cookies

jesteś tutaj: Strona Główna Aktualności Jesień życia pokolenia Y – poradnik oszczędzania dla Millenialsów

Jesień życia pokolenia Y – poradnik oszczędzania dla Millenialsów

29.11.2016Informacja Prasowa



Często są uważani za niepokornych, mało lojalnych pracowników z wygórowanymi oczekiwaniami. Podobno żyją tu i teraz, nie zastanawiając się nad przyszłością i konsekwencjami swoich decyzji. Prawda o Millenialsach w rzeczywistości różni się od stereotypów. Pokolenie Y to młodzi, pewni siebie ludzie, którym ambicja, wykształcenie, kreatywność, a także zewnętrzne okoliczności pozwalają osiągać rzeczy niemożliwe dla wcześniejszych pokoleń. To prawda, że zmieniają się warunki życia. Jednak przyszłość, a tym samym emerytura osób urodzonych pomiędzy 1980, a 2000 rokiem może być dużo lepsza niż ich rodziców, czy dziadków.

Millenialsi to osoby, które w 2016 roku mają od 16 do 36 lat. Szacuje się, że do 2025 roku osoby te będą stanowić 75% wszystkich pracujących na świecie. Chociaż światowe rynki pracy nadal nie są w pełni przystosowane do potrzeb ludzi, którzy za niecałe 10 lat będą główną siłą roboczą, to jest szansa, że pokolenie Y na emeryturze będzie w stanie prowadzić dostatnie życie.

Aby osoby urodzone pod koniec XX wieku nie miały powodów do zmartwień jeśli chodzi o nadchodzące jutro, powinny odpowiednio wcześnie zadbać o swoją przyszłość. Jak tłumaczy Agnieszka Łukawska z Legg Mason Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych SA: „Millenialsi powinni przede wszystkim uświadomić sobie, że czasy, w których żyją znacznie różnią się od tych, które znają ich rodzice i dziadkowie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że obowiązkowe składki emerytalne nie wystarczą, aby osiągnąć pewien bezpieczny poziom życia na emeryturze. Jeśli to zrozumieją, znacząco zbliżą się do końcowego sukcesu i emerytury na satysfakcjonującym poziomie”.

Eksperci Legg Mason Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych opracowali krótki poradnik dla Millenialsów, który może pomóc w zbudowaniu optymalnego kapitału na przyszłość. Składa się on z 6 prostych zasad, które każdy powinien znać, a które mogą stać się podstawą do zbudowania efektywnej długoterminowej strategii oszczędzania:

1) Należy podejmować racjonalne i świadome decyzje, które zwiększą szanse na zabezpieczenie przyszłości i zebranie odpowiedniej wielkości kapitału. Uzmysłowienie sobie już na samym początku drogi zawodowej, że przyszłość zależy w głównej mierze od nas samych i tego co zaoszczędzimy, jest połową sukcesu.

2) Nie można czekać na „dobry” czas. Dzisiaj jest najlepszy moment na to, żeby zacząć poważnie myśleć o przyszłości. Wcześniejsze podjęcie decyzji i np. wybranie programu emerytalnego znacząco podnosi szanse na zbudowanie sobie odpowiedniego kapitału na przyszłość.

3) Ważnym elementem opracowania dobrej strategii inwestycyjnej jest określenie ilości środków, które można regularnie przeznaczać na oszczędzanie. Nie muszą one być duże, ważne jest, aby odkładane sumy nie rujnowały domowego budżetu. W zasadzie każda kwota, która może zostać zaoszczędzona z myślą o przyszłości, jest dobra. Nawet najmniejsza ilość pieniędzy, odkładana systematycznie, w perspektywie dłuższego czasu jest w stanie stać się znaczącym kapitałem. Poza tym na rynku istnieje wiele rozwiązań, które dają możliwość elastycznego doboru oszczędzanych kwot. Jednym z nich jest III filar. Uniwersalność indywidualnych kont emerytalnych (IKE) i indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) sprawia, że z roku na rok coraz więcej osób sięga po te rozwiązania.
Dodatkowo, jest to znakomita alternatywa dla osób, które chciałyby zabezpieczyć się na wypadek gdyby nie udało im się wygenerować wystarczającej „państwowej” emerytury. Wiele osób wybiera III filar, ponieważ towarzyszą mu korzystne ulgi podatkowe i umożliwia on przekazanie środków spadkobiercom.

4) Niezwykle istotne w perspektywie końcowego sukcesu jest poszerzanie wiedzy ekonomicznej. Pogłębianie zagadnień ekonomicznych przydaje się w codziennym życiu i ułatwia podejmowanie dobrych decyzji inwestycyjnych. Oczywiście na początku przełożenie wiedzy teoretycznej na praktykę może okazać się trudnym zadaniem. W takim wypadku warto odwołać się do pomocy specjalistów, którzy mogą wskazać zalety i wady danego produktu inwestycyjnego, wytłumaczyć ryzyko związane z konkretną strategią oraz pomóc wybrać najlepszą z nich.

5) Ostatnim punktem przepisu na emerytalny sukces jest wnikliwa analiza podejmowanych decyzji. Niektóre z nich mogą okazać się strzałem w dziesiątkę, inne przynieść znikomy zysk lub nawet stratę. Stałe monitorowanie postępów w oszczędzaniu pozwala korygować ewentualne błędy w przyjętej strategii inwestycyjnej.

„Zastosowanie tych kilku prostych zasad może sprawić, że poczucie niepewności związane z przyszłymi emeryturami nie dotknie pokolenia osób urodzonych po 1980 roku. Nie możemy również zapomnieć, że na sukces bądź porażkę Millenialsów wpłyną nie tylko ich wybory, ale również dynamika zmian, jaka zachodzi na rynku pracy. Do wyjątkowego charakteru tego pokolenia będą musieli przystosować się również pracodawcy. Nie zmienia to jednak faktu, że w myśl zasady „człowiek przezorny, zawsze ubezpieczony” to właśnie młodzi ludzie nadadzą ostateczny kształt swojemu emerytalnemu życiu” – podsumowuje Agnieszka Łukawska.

Dla początkujących inwestorów przygotowaliśmy specjalny PORADNIK


***

www.leggmason.pl

Legg Mason Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA (Legg Mason TFI SA) działa na polskim rynku od 1998 roku. Akcjonariusz Legg Mason TFI SA, Legg Mason, Inc., jest notowany na New York Stock Exchange od 1983 roku. Grupa Legg Mason ma ponad 115-letnie doświadczenie (od 1899 r.), zarządza aktywami o łącznej wartości 732,9 mld USD (30.09.2016).
Kontakt dla mediów:

Robert Noremberg tel: +48 660 69 964, mail: r.noremberg@unicornmedia.pl

Niniejszy materiał ma wyłącznie charakter promocyjny, a zestawienia w nim zawarte należy traktować jako ilustrację, nie prognozę. Materiał ten nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego ani oferty publicznej w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, doradztwa inwestycyjnego, innego rodzaju doradztwa, ani rekomendacji do zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego, jak również innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategie inwestycyjne. Legg Mason TFI SA, zarządzające funduszami Legg Mason, działa na podstawie decyzji z dnia 18.06.1998 r., wydanej przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd.



Wszelkie dane zamieszczone w serwisie internetowym ESALIENS TFI S.A. mają charakter informacyjny oraz reklamowy i nie stanowią oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeksu Cywilnego, jak również nie stanowią usługi doradztwa finansowego ani prawnego. Spółka ESALIENS TFI S.A. dołożyła należytych starań, aby zamieszczone informacje były rzetelne i oparte na kompetentnych źródłach, jednak nie mogą zagwarantować ich poprawności, zupełności i aktualności. W każdym czasie treść i wygląd serwisu mogą zostać zmienione bez uprzedzenia.

do góry