Miniony rok był kolejnym rekordowym okresem dla Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego. Wartość aktywów w stosunku do poprzedniego roku wzrosła o 73% i po raz pierwszy przekroczyła kwotę miliarda złotych. W głównej mierze pokonanie tej magicznej bariery umożliwiły nowe wpłaty, które w 2016 roku opiewały na łączną kwotę ponad pół miliarda złotych. Po raz kolejny IKZE udowodniło, że jako alternatywny sposób oszczędzania na emeryturę zdobywa coraz szersze grono odbiorców.
IKZE Z FUNDUSZAMI INWESTYCYJNYMI
W 2016 roku aktywa ulokowane na Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego osiągnęły poziom 1 078,1 mln złotych. Istotnie przyczynił się do tego wzrost o 36% nowych wpłat, który powiększył zgromadzony kapitał o dodatkowe 503,4 mln złotych. Największym zaufaniem przyszłych emerytów cieszą się produkty inwestycyjne oparte o IKZE oferowane przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI). Swoje pieniądze towarzystwom funduszy inwestycyjnych powierzyło 38% spośród wszystkich oszczędzających w oparciu o to rozwiązanie. Dzięki temu środki zgromadzone na IKZE za pośrednictwem TFI osiągnęły w zeszłym roku rekordowy – w porównaniu z klasyfikowanymi segmentami – wzrost o 108% (do sumy 409 mln złotych).
IKZE I DEMOGRAFIA
Największą grupę oszczędzających na IKZE (28,08%) stanowią osoby w przedziale wiekowym 51-60 lat. Ciekawostką jest, że w podziale na płeć minimalnie chętniej na IKZE oszczędzają kobiety – 51%. (pobierz TUTAJ broszurę Legg Mason z zestawieniem dot. IKZE)
„Rekordowe wpłaty na konta IKZE w minionym roku nie powinny być żadnym zaskoczeniem. Osoby świadome niedoskonałości naszego systemu emerytalnego poszukują rozwiązań, które pozwolą na odpowiednie zabezpieczenie ich przyszłości. Każdy z nas chce przecież zapewnić sobie komfort posiadania niezbędnych środków finansowych na emeryturze, które wystarczą na pokrycie podstawowych potrzeb i zapewnią spokój podczas tej mniej aktywnej zawodowo części życia. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się zainwestować część zarabianych pieniędzy i czerpać z tego faktu dodatkowe korzyści w przyszłości. W naszej opinii IKZE niewątpliwie daje taką możliwość i w najbliższym czasie nadal będziemy obserwować wzmożone zainteresowanie tym produktem” – tłumaczy Agnieszka Łukawska, Dyrektor sprzedaży Legg Mason TFI SA.
IKZE W LEGG MASON
Legg Mason TFI posiada 5% udziału w rynku IKZE oraz 13% udziału w rynku IKZE z funduszami inwestycyjnymi. W poprzednim roku Towarzystwo odnotowało wzrost o 8,63% liczby IKZE, osiągając poziom prawie 20 000 kont oraz wzrost o 91% aktywów, co dało kwotę przekraczającą 52 miliony złotych.
„Kluczowym powodem, dla którego IKZE cieszy się takim powodzeniem, są ulgi podatkowe. Produkt ten pozwala bowiem odliczyć od podstawy opodatkowania wpłaty dokonane na to konto, co w minionym roku mogło dać korzyść podatkową maksymalnie nawet do 1 636,99 PLN. W porównaniu do innych rozwiązań oszczędnościowych to niewątpliwy atut i zarazem konkretne pieniądze, które Polacy mogą uzyskać po rozliczeniu danego roku podatkowego. Z drugiej zaś strony, oprócz tej niewątpliwej korzyści pieniądze są oszczędzane i pozwalają zabezpieczyć naszą emerytalną przyszłość. To prosty produkt, który pozwala w relatywnie bezpieczny i niezawodny sposób odkładać środki na jesień życia” – dodaje Agnieszka Łukawska.
***
*materiał przygotowany na podstawie danych własnych oraz oficjalnych informacji Komisji Nadzoru Finansowego zebranych w broszurze informacyjnej Legg Mason TFI S.A.Ważne informacje – przeczytaj uważnie
Legg Mason Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA działa na polskim rynku od 1998 roku. Jest jednym z liderów rynku prywatnych emerytur (indywidualne konta emerytalne, indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego, pracownicze programy emerytalne). Prowadzi najstarszy i najdłużej działający pracowniczy program emerytalny w Polsce.
Kontakt dla mediów:
Robert Noremberg tel: +48 660 699 964, mail: r.noremberg@unicornmedia.pl
W celu uzyskania szczegółowych informacji i dokładnych wyliczeń korzyści podatkowych prosimy o kontakt z kwalifikowanym doradcą podatkowym. Opodatkowanie zależy od indywidualnej sytuacji podatnika i może ulec zmianie w przyszłości. Podatek ryczałtowy w wysokości 10% pobierany jest od kwoty wypłaty (jednorazowej lub w ratach). W przypadku wcześniejszego zwrotu z IKZE, otrzymaną kwotę (wpłaty z uwzględnieniem zysków/straty) należy doliczyć do dochodu przy rocznym rozliczeniu PIT. Informacje na temat indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego zawarte są w Regulaminie prowadzenia Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) z Funduszami Legg Mason, który jest dostępny na stronie internetowej www.leggmason.pl, w określonych punktach dystrybucji funduszu, jak również w formie pisemnej w siedzibie funduszu (ul. Bielańska 12, Warszawa). Regulamin jest dostępny, poza miejscami wskazanymi powyżej, również w innych podmiotach, uprawnionych do zawierania umów o prowadzenie IKZE z Funduszami Legg Mason. Niniejszy materiał ma wyłącznie charakter promocyjny, a zestawienia w nim zawarte należy traktować jako ilustrację, nie prognozę. Materiał ten nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego ani oferty publicznej w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, doradztwa inwestycyjnego, innego rodzaju doradztwa, ani rekomendacji do zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego, jak również innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategie inwestycyjne.
Legg Mason TFI SA, zarządzające funduszami Legg Mason, działa na podstawie decyzji z dnia 18.06.1998 r., wydanej przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd.