Rosnące aktywa IKE w TFI
Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, według raportu Komisji Nadzoru Finansowego na koniec półrocza 2017 roku, posiadają aż 30,2% udziału w aktywach indywidualnych kont emerytalnych (IKE). Lepszym rezultatem pod tym względem pochwalić się mogą jedynie zakłady ubezpieczeń z udziałem w rynku na poziomie 33,4 procenta. Warto jednak zauważyć, że druga z wymienionych kategorii instytucji wykazuje lekką tendencję spadkową. Odwrotna sytuacja występuje w przypadku TFI i jest szansa na to, że niedługo to właśnie ta grupa instytucji finansowych może prowadzić w rankingu.
Budującą informację można uzyskać ze statystyk przedstawiających strukturę wiekową posiadaczy IKE. Jak się okazuje, konta prowadzone przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych stanowią przeważającą większość (64%) udziału aktywów posiadanych przez osoby poniżej 30 roku życia. Warto zaznaczyć, że prawie każda grupa wiekowa wykazuje większe niż rok temu zaufanie do TFI, chociaż wyjątkiem są tu osoby powyżej 60 roku życia, które wolą trzymać oszczędności w bankach.
– „To prawda, że Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych w szybkim tempie powiększają liczbę swoich klientów w obszarze produktów emerytalnych. Być może zjawisko to ma związek z faktem, że Polacy przestali oszczędzanie na emeryturę kojarzyć wyłącznie z instytucją zakładów ubezpieczeń. Ponadto, coraz chętniej korzystają z pozostałych ofert, towarzyszących otwarciu konta. Dzisiaj zaczynamy patrzeć na zabezpieczenie jesieni życia przez pryzmat inwestycji, rozumiejąc przy tym, że czegoś takiego jak gwarantowana emerytura, która zapewni nam spokój po okresie aktywności zawodowej, zwyczajnie nie ma. Musimy zatem brać sprawy w swoje ręce i powierzyć dedykowane temu celowi oszczędności wyspecjalizowanym w zarządzaniu finansami instytucjom. To moim zdaniem czynnik, który skłania coraz większe rzesze klientów do powierzenia środków finansowych właśnie polskim TFI. Za takim wyjaśnieniem przemawia także fakt, że coraz więcej klientów TFI to reprezentanci młodszych pokoleń” – wyjaśnia Mateusz Szyłko z Esaliens TFI.
Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) to rozwiązanie, dzięki któremu gromadzimy oszczędności na zabezpieczenie swojej przyszłości. To jedna z nielicznych w Polsce możliwości oszczędzania na cele emerytalne bez konieczności odprowadzania 19% podatku od zysków kapitałowych (oczywiście po spełnieniu pewnych warunków, uprawniających do takiej preferencji podatkowej). Cały proces oparty jest na elastycznych i bardzo wygodnych zasadach. Obecnie limit wpłat na IKE ustalany jest corocznie przez Ministra Pracy, Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i na 2018 r. wynosi 13 329 zł. Co ciekawe, środki wpłacane na konto mogą być przez właściciela wycofane w każdej chwili, gdyby zaszła taka potrzeba.
W ujęciu ogólnym Indywidualnych Kont Emerytalnych jest coraz więcej. W pierwszym półroczu 2017 r. założono ich o prawie 20 tysięcy więcej niż w pierwszym półroczu roku poprzedniego.
– „Coraz większe zainteresowanie produktami emerytalnymi typu IKE, IKZE, PPE to niepodważalny fakt. Polacy zaczynają świadomie planować swoją przyszłość. Większość z nas myśli poważnie o latach wykraczających poza okres aktywności zawodowej. Chcemy godziwej emerytury, która zabezpieczy nas finansowo, kiedy przestaniemy pracować. Ważne jest, aby każdy z nas wiedział o wszystkich dostępnych na rynku możliwościach i rozwiązaniach. To nad czym cała branża obecnie pracuje, to propagowanie wiedzy o produktach, usługach i rozwiązaniach pomagających oszczędzać pieniądze na emeryturę. Im bardziej skutecznie będziemy informowali o tym rynek i klientów, tym lepiej zabezpieczymy przyszłość finansową Polak” – komentuje Mateusz Szyłko.
Źródłem wszystkich danych występujących w tekście jest raport KNF: https://www.knf.gov.pl/knf/pl/komponenty/img/Raport_IKE_IKZE_06_2017_59883.pdf***
Kontakt dla mediów: Robert Noremberg tel: +48 660 69 964, mail: r.noremberg@unicornmedia.pl
Ważne informacje: Niniejszy materiał ma wyłącznie charakter promocyjny, a zestawienia w nim zawarte należy traktować jako ilustrację, nie prognozę. Materiał ten nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego ani oferty publicznej w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, doradztwa inwestycyjnego, innego rodzaju doradztwa, ani rekomendacji do zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego, jak również innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategie inwestycyjne. Esaliens TFI SA, zarządzające funduszami Esaliens, działa na podstawie decyzji z dnia 18.06.1998 r., wydanej przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd.