Jedna z podstawowych zasad inwestycyjnych mówi, że im wcześniej zaczynamy oszczędzanie z planem długoterminowym, np. na emeryturę, tym mniejsze kwoty musimy gromadzić, aby uzyskać satysfakcjonujący kapitał. Start w późniejszym wieku oznacza, że sumy wpłat muszą być wyższe. Polskie ustawodawstwo przewiduje, że odkładać pieniądze na poczet przyszłej emerytury np. na IKE lub IKZE może już nawet 16-latek, jeśli tylko uzyskuje dochody.
Zgodnie z danymi KNF na koniec 2017 roku, już 83 tys. osób młodych, do 30 roku życia, oszczędzało z myślą o przyszłej emeryturze.
Osoby, które oszczędzają i pomnażają kapitał na trzeciofilarowych kontach IKE lub IKZE mogą docenić preferencyjne warunki, jakie są przypisane tym produktom:
- zwolnienie z tzw. „podatku Belki”, czyli 19% podatku od dochodów kapitałowych,
- przekazanie oszczędności dowolnie wybranym osobom (tzw. uposażonym) albo spadkobiercom bez podatku od spadków i darowizn,
- korzystanie z ulgi podatkowej w przypadku IKZE- ponieważ dodatkowo swoje wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego z danego roku można uwzględnić w rozliczeniu rocznym PIT.
Aby wycofać się z IKE bez podatku Belki, a z IKZE - bez konieczności dopisywania wycofywanych środków do swojego dochodu, trzeba doczekać z wypłatą z IKZE do 65. roku życia, a w przypadku IKE – do 60. roku życia. Dodatkowy warunek to wpłaty na oba konta dokonywane przez minimum pięć dowolnych lat kalendarzowych, ewentualnie w przypadku IKE – wpłata połowy środków na konto minimalnie pięć lat przed złożeniem wniosku o wypłatę.
Przyglądając się danym Komisji Nadzoru Finansowego można zauważyć, ze Indywidualne Konta Emerytalne i Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego mają swoich zwolenników, a zainteresowanie nimi powoli, ale stale rośnie. Pod koniec 2017 roku 951 576 osób gromadziło oszczędności emerytalne na IKE, zaś 690 944 – na IKZE. 9 667 486 000 zł to suma aktywów emerytalnych na obu rodzajach kont.Według słów Mateusza Szyłko, eksperta ds. programów emerytalnych w ESALIENS TFI: „IKE i IKZE to przede wszystkim rozwiązania elastyczne i uniwersalne. Pieniądze w ich ramach może odkładać zarówno pracujący i zarabiający 16-latek, jak i emeryt. Teoretycznie w ramach jednej rodziny mogą to być wszystkie pokolenia: rzeczony 16-latek, jego rodzice, ale również dziadkowie. Co ważne, każda z tych osób może oszczędzać i pomnażać swój emerytalny kapitał na tych samych, preferencyjnych warunkach.”