W dniu dzisiejszym, 19 listopada 2018 r., Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK). Tym samym już w przyszłym roku pierwsze przedsiębiorstwa staną przed jedną z najważniejszych decyzji – jak najlepiej wdrożyć PPK z wybraną instytucją finansową zarządzającą PPK, a w październiku 2019 r. odprowadzą pierwsze składki. W ciągu kilku lat niemal wszyscy pracodawcy, oprócz mikroprzedsiębiorstw, będą udostępniać pracownikom Pracowniczy Plan Kapitałowy, chyba, że wcześniej uruchomią inną formę oszczędzania w firmie – PPE.
Dzięki PPK każdy pracujący będzie miał szansę oszczędzać w tym systemie i korzystać z należnego dofinansowania. Uczestnictwo będzie działało na zasadzie automatycznego zapisu do PPK, jednak pracownik będzie miał możliwość wypisania się z systemu. Wypłaty z PPK będą możliwe po 60. roku życia, z czego 25% będzie mogło być wypłacone jednorazowo. Wypłata środków będzie tez możliwa wcześniej, pod pewnymi warunkami.
Instytucje finansowe uprawnione do zarządzania środkami z PPK będą mogły pobierać jedynie limitowane, ustalone ustawowo opłaty za prowadzenie kont.
Sporo pracy czeka pracodawców, na których przepisy ustawy nakładają liczne obowiązki finansowe i administracyjne. Wielu pracodawców będzie miało potrzebę uzyskania ogromnego wsparcia ze strony zewnętrznych dostawców. Ważne i przydatne do tego będzie doświadczenie uzyskane przez lata w dziedzinie wdrażania w firmach i oferowania pracownikom PPE – pracowniczych programów emerytalnych.