W tym roku największe firmy jako pierwsze rozpoczną oferowanie Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) dla swoich pracowników. Z drugiej strony pierwsi zatrudnieni jeszcze przed końcem 2019 r. otrzymają wpłaty na swoje rachunki PPK. Pomimo częstych porównań PPK do OFE, są to całkowicie różne produkty. OFE były częścią systemu zabezpieczeń społecznych, natomiast środki w planach kapitałowych będą pochodziły ze środków prywatnych pracodawcy i pracownika, prywatność oszczędności jest także zagwarantowana w ustawie.
Wielu ekspertów szacuje, że nowe rozwiązanie może pomóc rodzimemu rynkowi kapitałowemu, a także upowszechnić przyzwyczajenie do budowania prywatnego kapitału.
Jakie argumenty za tym przemawiają?
- PPK będą znaczącym czynnikiem popytowym na giełdzie,
- oswoją licznych klientów z giełdą i inwestowaniem długoterminowym,
- spopularyzują świadomość, że jest potrzeba gromadzenia środków przeznaczonych na zabezpieczenie przyszłości,
- oszczędzający na pewno docenią łatwość dziedziczenia i ułatwienia związane z możliwością wskazania osób uposażonych,
- pracodawcy z najbardziej konkurencyjnych branż zyskają narzędzie pozyskiwania najlepszych pracowników.
Aby ściągnąć do swojego przedsiębiorstwa najlepszą kadrę nieodzowne jest zadeklarowanie jak najlepszych warunków zatrudnienia. W tym zadaniu może pomoc zaoferowanie najbardziej optymalnego rozwiązania oszczędzania na emeryturę w ramach PPK. Zwiększone zainteresowanie zakładaniem Pracowniczych Programów Emerytalnych (PPE) w ostatnich miesiącach (które zwalnia z obowiązku prowadzenia PPK) świadczy o tym, że w samym programie jest zarówno potencjał do zmiany zachowań indywidualnych, jak i grupowych. Może to skłaniać firmy do analizy i weryfikacji polityki benefitowej i podejścia do kapitału ludzkiego.
Więcej w artykule „PPK zmieni zachowania Polaków” z 02.04.2019 r. https://biznes.interia.pl/news/ppk-zmieni-zachowania-polakow,2608023
Autor Robert Juszczak, Regionalny Menedżer ds. Wdrażania i Rozwoju Planów Emerytalnych w Esaliens TFI