Według danych opublikowanych przez Polski Fundusz Rozwoju 39% wyniosła partycypacja w Pracowniczych Planach Kapitałowych w firmach zatrudniających 250+ pracowników:
2,9 mln uprawnionych zatrudnionych vs 1,1 mln uczestników PPK
Co ciekawe, wśród osób automatycznie zapisanych do planów (do 55. roku życia) partycypacja była wyższa i wyniosła 46%.
PPE i PPK
Warto poszerzyć te dane o Pracownicze Programy Emerytalne (PPE), które zwalniały pracodawców z założenia PPK. Biorąc pod uwagę uczestnictwo we wszystkich PPK i PPE (utworzonych po 1.12.2018, ale też tych prowadzonych już wcześniej z własnej inicjatywy pracodawcy) uczestnictwo ustaliło się na poziomie 1,55 mln uczestników wobec 3,6 mln uprawnionych. Uwzględniając PPK i PPE, partycypacja wynosi 44% ogółu zatrudnionych w największych firmach.
309 spośród największych firm oferowało PPE przed nastaniem obowiązku PPK, kolejne 209 firm założyły PPE jako alternatywę do PPK.
4 282 firm zatrudniających 250+ obecnie prowadzi program PPK lub PPE
Dane o partycypacji są szacunkowe. Mogą one podlegać wahaniom, m.in. ze względu na możliwość swobodnego wycofywania się i zapisywania się do obu programów. Większość uczestników PPK to kobiety, uczestnictwo kobiet i mężczyzn rozkłada się 55-45 na korzyść kobiet. Jest to dobra wiadomość, ponieważ jak wielokrotnie podkreślaliśmy, kobiety szczególnie są narażone na niższe dochody na emeryturze. Według danych PFR lepsze wyniki partycypacji, średnio o 10 punktów procentowych, osiągnęły spółki z kapitałem zagranicznym. Prawdopodobnie powodem tego jest fakt, że firmy zagraniczne są oswojone z systemami oszczędzania na emeryturę w zakładzie pracy i przyjęły PPK jako standard pracy. Przyczyny można doszukiwać się także w wyższych dochodach, uzyskiwanych zwykle w firmach zagranicznych, które częściej prowadzą działalność w większych miastach.