Prawie 1 300 pracodawców wybrało Esaliens TFI do zarządzania środkami w PPK swoich pracowników. W ramach tej grupy, w pierwszej transzy jest 110 firm (ok. 70 tys. pracowników), w drugiej umowy podpisało 468 firm (ok. 46 tys. pracowników), zaś w trzeciej, obecnej transzy - 709 małych i średnich firm (ok. 22 tys. pracowników).
Wynik osiągnięty w drugiej i trzeciej transzy, tj. 1177 pozyskanych PPK traktujemy jako solidny. Nasze oczekiwania były nieco większe, jednak rynek jest bardzo trudny. Ponadto, mamy do czynienia z bardzo silną koncentracją PPK wokół największych grup bankowo-ubezpieczeniowych, które dysponują szeroką bazą klientów korporacyjnych, i co ważne, z wieloletnimi relacjami biznesowymi. Patrząc z tej perspektywy, pozyskanie przez niezależne TFI jak Esaliens 1300 pracodawców jest bardzo dobrym rezultatem. Zaufali nam renomowani pracodawcy krajowi i międzynarodowi, reprezentujący szerokie spektrum branż - IT, finanse, biotechnologia, medycyna, transport czy przemysł – mówi Jacek Treumann, Członek zarządu Esaliens TFI SA.
Przystępując do projektu PPK mieliśmy już dobrze ugruntowaną pozycję eksperta w zarządzaniu i administrowaniu planami emerytalnymi (PPE/PPO). Robimy to z sukcesem od ponad 20 lat, dla 130 pracodawców PPE i PPO z zatrudnieniem łącznym liczącym ok 60-70 tys. pracowników. PPK niewątpliwie jeszcze bardziej wzmacnia pozycję Esaliens TFI w tym ważnym segmencie rynku, generując jednocześnie dostęp do 140 tys. nowych klientów detalicznych – dodaje Jacek Treumann.
PPK w dobie pandemii
Zaobserwowaliśmy, że podczas lock-downu pracodawcy drugiej transzy, zatrudniający powyżej 50 osób, stopniowo ograniczali aktywność w zakresie zawierania umów o zarządzanie PPK i koncentrowali się na swojej podstawowej działalności. Przesunięcie terminu dla drugiej transzy (zatrudnienie powyżej 50 osób) i zrównanie czasu na wdrożenie z trzecią transzą (zatrudnienie 20-50 osób) spowodowało znaczne spiętrzenie liczby firm, które w jednym terminie musiały zawrzeć umowę. Dobrym skutkiem zmiany zachowań pracodawców było przejście zdecydowanej większości na zawarcie umowy w formie czysto elektronicznej – za pomocą dedykowanego linku do systemu i zatwierdzeń wiadomością SMS. Dużym wsparciem były aktywności edukacyjne PFR Portal, jednak skala działania po połączeniu transz była dużym wyzwaniem organizacyjnym dla wszystkich dostawców PPK. Niestety, zauważyliśmy także, że dla części pracodawców nie są zrozumiałe konsekwencje niewywiązania się z ustawowych terminów – podsumowuje Przemysław Gawlak, Dyrektor Biura Wdrażania i Rozwoju Planów Emerytalnych w Esaliens TFI SA.