Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu Użytkownik zgadza się na ich zapis lub wykorzystanie. Treść polityki dotyczącej korzystania z plików cookies

jesteś tutaj: Strona Główna Aktualności

14.12.2020



Krzysztof Cesarz, CAIA, CFA

Dyrektor inwestycyjny Esaliens TFI SA dla serwisu ekonomicznego PAP Biznes


Pozytywnie w 2021 r.

Podsumowanie roku 2020 na rynkach akcji wypada ocenić dość pozytywnie. Podstawowe indeksy skończyły rok na plusie bądź też w okolicach zera i to pomimo dwóch fal pandemii COVID-19, które odcisnęły ogromny wpływ na życie gospodarcze na świecie. Od początku roku do 4 grudnia (moment pisania tego komentarza) główny indeks amerykański S&P500 zyskał 14,5%, niemiecki indeks DAX +0,4%, a indeks opisujący kraje rozwijające się, czyli MSCI Emerging Markets, stracił 3,4%.
Na warszawskiej giełdzie panowały podobne nastroje, które najlepiej obrazuje indeks WIG tracący w tym czasie 4,4%.

Uważam, że rok 2021 powinien być lepszy dla inwestorów niż 2020, gdyż jest duża szansa, że czynniki negatywnie wpływające na rynki finansowe przestaną odgrywać znaczącą rolę, natomiast pozytywne impulsy będą dalej trwały. Zastanawiając się, jaki jest najbardziej prawdopodobny scenariusz na rok 2021, należy pamiętać o filarach, które tworzą bardzo dobre fundamenty pod wzrosty na rynkach akcji. Pierwszym jest aktywność banków centralnych. Od początku roku do listopada główne banki centralne (FED, ECB, BOJ, PBOC, BOE i SNB) zwiększyły łącznie swój bilans do kwoty ok. 30 bilionów dolarów, czyli o 40% r/r. Pieniądze te pozostaną z nami także w kolejnych miesiącach. Co ważniejsze, inwestorzy mogą przypuszczać, że w razie wystąpienia problemów gospodarczych banki centralne w dalszym stopniu będą skłonne do pomocy. Drugim filarem są niskie stopy procentowe, które sprzyjają zadłużonym, ale powodują ból głowy wśród osób posiadających oszczędności. Aktualne rentowności lokat bankowych oraz tzw. bezpiecznych inwestycji nie zawsze pozwalają na ochronę kapitału przed inflacją. W efekcie część oszczędności powinna zacząć szukać potencjalnie wyższych stóp zwrotu, nawet przy wyższym ryzyku. Trzecim filarem jest postęp medycyny w walce z COVID-19. Firmy farmaceutyczne wynalazły już szczepionki, które pozwolą ograniczyć zachorowalność, co z pewnością spowoduje, że życie społeczne i gospodarcze stopniowo będzie wracać do normy. Czwartym filarem będzie poprawiające się otoczenie makroekonomiczne. Niska baza roku 2020 spowoduje, że na rynek będą dopływały pozytywne informacje o poprawiających się perspektywach z różnych sektorów gospodarki.

Ciekawe okazje na giełdach zagranicznych i bardzo dobre perspektywy dla lokalnego parkietu

Aktualna oferta TFI i biur maklerskich powoduje, że nie trzeba się ograniczać tylko do jednego rynku. Portfele inwestycyjne można budować na wiele sposobów, uwzględniając nasze preferencje odnośnie ryzyka oraz horyzontu inwestycyjnego. Giełdy zagraniczne oferują ciekawe spółki, ale i perspektywy naszego lokalnego parkietu też wyglądają bardzo dobrze. Chciałbym się krótko na nich skupić. Rok 2020 można nazwać powrotem inwestorów indywidualnych na giełdę w Warszawie, o czym świadczą statystyki mówiące o nowo otwartych rachunkach maklerskich. Wydaje się, że ten trend będzie kontynuowany. W efekcie IPO spółki Allegro na warszawskim parkiecie pojawiło się sporo nowych inwestorów zagranicznych. Ich liczba może ulec zwiększeniu dzięki planowanym debiutom kolejnych perspektywicznych spółek, warto tu wspomnieć chociażby o Żabce czy Pepco. Systematycznie budują się też aktywa w PPK, szacunki mówią że w 2021 r. ich aktywa wzrosną o kolejne kilka miliardów złotych, które zostaną zainwestowane głównie na GPW. Warto też spojrzeć na dane dotyczące oszczędności Polaków zgromadzone w bankach i „pod poduszką”. Szacuje się, że łączna ich kwota to ok. 1 200 mld zł. Aktualne oprocentowanie lokat oferuje stopy zwrotu poniżej odczytów inflacji, przez co realna wartość tych oszczędności maleje. W kolejnych miesiącach należy oczekiwać, że część z nich zostanie ulokowana na GPW.

Małe spółki faworytem na GPW w 2021 r.

W roku 2021 r. najwięcej okazji inwestycyjnych upatrujemy w spółkach o średniej i małej kapitalizacji. Spółki z tego segmentu rynku niezmiennie cechują się wyższą innowacyjnością, wyższą jakością kadry menadżerskiej i atrakcyjniejszymi perspektywami wzrostu wyników finansowych. Pandemia COVID-19 zmusiła wiele spółek do weryfikacji posiadanego modelu biznesowego, dlatego skupiamy się na emitentach i sektorach, które ten proces mają za sobą bądź też od dawna są w stanie rywalizować nie tylko ceną na arenie międzynarodowej. Preferujemy spółki technologiczne i telekomunikacyjne, medyczne i biotechnologiczne, producentów gier video oraz spółki handlowe z dobrymi perspektywami rozwoju sprzedaży w Internecie. Zdaję sobie sprawę, że część z tych spółek może nie wydawać się dziś tania, ale w średniej perspektywie i tak oferuje najciekawszy profil zysku do ryzyka.

12.12.2020 r., publikacja w PAP Biznes: http://biznes.pap.pl/pl/news/all/info/3022394,rynki-akcji-maja-dobre-perspektywy-na-2021-rok-(analiza)
Opinie i poglądy przedstawione w niniejszym dokumencie to poglądy zarządzających portfelami funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez Esaliens TFI S.A. Mogą się one różnić od opinii innych zarządzających i nie powinny być wykorzystywane jako przewidywania lub prognozy przyszłych wydarzeń bądź trendów lub też gwarancje przyszłych wyników ani jako porady inwestycyjne. Wskazanie czynników wpływających na rynki inwestycyjne stanowi wynik przemyśleń własnych autorów i mimo dołożenia przez nich należytej staranności, autorzy ci oraz Esaliens TFI S.A. nie mogą zagwarantować ich kompletności i prawdziwości w każdych okolicznościach i tym samym nie ponoszą odpowiedzialności za jakiekolwiek działania podjęte w wyniku ich wykorzystania w szczególności za poniesione szkody. Niniejszy materiał ma wyłącznie charakter promocyjny, który należy traktować jako ilustrację, nie prognozę. Materiał ten nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego ani oferty publicznej w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, doradztwa inwestycyjnego, innego rodzaju doradztwa, ani rekomendacji do zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego, jak również innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategie inwestycyjne. Esaliens TFI SA, zarządzające funduszami Esaliens, działa na podstawie decyzji z dnia 18.06.1998 r., wydanej przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (obecnie Komisja Nadzoru Finansowego).


Wszelkie dane zamieszczone w serwisie internetowym ESALIENS TFI S.A. mają charakter informacyjny oraz reklamowy i nie stanowią oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeksu Cywilnego, jak również nie stanowią usługi doradztwa finansowego ani prawnego. Spółka ESALIENS TFI S.A. dołożyła należytych starań, aby zamieszczone informacje były rzetelne i oparte na kompetentnych źródłach, jednak nie mogą zagwarantować ich poprawności, zupełności i aktualności. W każdym czasie treść i wygląd serwisu mogą zostać zmienione bez uprzedzenia.

do góry