Obecnie coraz bardziej nieodzowną częścią modelu biznesowego instytucji finansowych staje się ESG, czyli uwzględnianie w działalności aspektów środowiskowych, dotyczących społeczeństwa i ładu korporacyjnego w ramach zrównoważonych inwestycji. Dzieje się tak, ponieważ analiza ESG może dostarczyć cennych informacji na temat czynników, które mogą mieć znaczący wpływ na wskaźniki finansowe firmy, a tym samym lepiej uzasadniać i informować o podejmowanych decyzjach inwestycyjnych.
Dbałość o powyższe czynniki jest wpisana również w kulturę korporacyjną ESALIENS TFI S.A., co znalazło swoje odzwierciedlenie w specyfice funduszy zarządzanych przez Towarzystwo. Pierwszym przykładem jest Esaliens Akcji Rynków Wschodzących – subfundusz wyodrębniony w ramach Esaliens Parasol Zagraniczny SFIO. Subfundusz bazowy, w który inwestuje nasz Subfundusz (od 70% do 100% aktywów), stara się osiągnąć cel poprzez inwestowanie głównie w akcje spółek, których siedziba znajduje się lub które czerpią przeważającą część swoich przychodów z państw należących do rynków wschodzących. Subfundusz jest jasnozielonym produktem inwestycyjnym, o którym mowa w art. 8 Rozporządzenia SFDR (Sustainable Finance Disclosure Regulation - przepisy dotyczące ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych).
W doborze spółek do portfela zarządzający subfunduszem bazowym kierują się analizą obejmującą m.in.: łańcuch dostaw, ochronę danych, politykę dotyczącą zanieczyszczeń lub odpadów niebezpiecznych, zużycie wody, politykę podmiotu w zakresie zmian klimatycznych. Uwzględniane są również aspekty ESG związane z zarządzaniem, takie jak: struktura właścicielska, prawa akcjonariuszy, struktura zarządu, polityka wynagrodzeń i standardy rachunkowości – podkreśla Norbert Talarczyk, Członek Zarządu Esaliens TFI S.A.
Zespół zarządzający subfunduszu bazowego stosuje autorski proces doboru spółek zgodnych z ESG. W wyniku tej oceny eliminowane są spółki, które generują więcej niż 5% przychodów z produkcji tytoniu lub te, które mają ponad 5% przychodów z energetyki węglowej lub wydobycia węgla czy produkcji broni. Subfundusz bazowy nie będzie inwestował w spółki zajmujące się produkcją, sprzedażą lub dystrybucją kluczowych komponentów min przeciwpiechotnych oraz amunicji kasetowej. Subfundusz bazowy nie będzie również inwestował w spółki, które nie spełniają w ocenie podmiotu zarządzającego kryteriów UN Global Compact (największa na świecie inicjatywa przedsiębiorstw na rzecz odpowiedzialności korporacyjnej i zrównoważonego rozwoju).
Co istotne, założone w strategii subfunduszu bazowego, tj. Legg Mason Martin Currie Global Emerging Markets Fund promowanie aspektów środowiskowych lub społecznych dotyczy rynków wschodzących. Mamy zatem do czynienia z biznesami prowadzonymi na terenie szerokiego spektrum państw, m.in.: Brazylii, Chin, Indii, Indonezji, Meksyku, Filipin, RPA, Tajwanu, Tajlandii czy Turcji. Dlatego tak istotne jest, by wartości promowane przez subfundusz bazowy były uwzględniane przez spółki działające również na tych rynkach wschodzących – dodaje Krzysztof Wojno, Dyrektor Zespołu Oferty Produktowej i Asset Management Esaliens TFI S.A.
Oczekiwanie trafnych inwestycji finansowych, efektywnej alokacji kapitału oraz rosnące zapotrzebowanie klientów podkreślają wagę i znaczenie analizy ESG. Towarzystwo pracuje nad rozszerzeniem swojej oferty produktowej przy uwzględnieniu czynników ESG. Wprowadzane mogą być zatem kolejne ciekawe rozwiązania w ramach „zielonej oferty”, które np. pozwolą na wystrzeganie się inwestycji w spółki produkujące broń lub jej komponenty, spółki związane z alkoholem i tytoniem lub te, które mają bezpośrednią ekspozycję na wydobycie paliw kopalnych. Planowane jest, aby kolejne fundusze wykluczały firmy i regiony, które są objęte sankcjami lub obawami dotyczącymi współczesnego niewolnictwa.
W ostatnich dniach informowaliśmy o zawarciu strategicznej umowy między Esaliens TFI i Grupą Franklin Templeton – światowym liderem w zarządzaniu aktywami z ponad siedemdziesięcioletnim doświadczeniem. W ramach tej współpracy także będziemy chcieli rozwijać ofertę produktową w zakresie ESG. Uwzględnianie czynników ESG w inwestycjach zapobiega wielu ryzykom, które powstają u samego źródła, zwiększa wiarygodność firmy oraz wzmacnia dążenie do osiągania jak najlepszych wyników finansowych na rzecz klientów, którzy powierzają funduszom swoje środki w zarządzanie, co jest naszym najważniejszym celem – uzupełnia Norbert Talarczyk, Członek Zarządu Esaliens TFI S.A.
Esaliens TFI zarządza 28 funduszami i subfunduszami inwestycyjnymi, oferując polskim inwestorom rozwiązania oparte na inwestycjach w różnorodne klasy aktywów na krajowych i międzynarodowych rynkach. Esaliens jest prekursorem prywatnego oszczędzania na cele emerytalne i jednym z liderów tego rynku, specjalizuje się również w obszarze funduszy tematycznych i inwestycji w megatrendy. Towarzystwo jest obecne na polskim rynku od 1998 roku, początkowo działając jako TFI Banku Handlowego, a następnie od 2006 do 2017 r. jako Legg Mason TFI.