AMERYKAŃSKA REFORMA PODATKOWA CORAZ BARDZIEJ REALNA
4.12.2017
W ostatnim czasie nastroje związane z reformą podatkową w USA (która była jedną z kluczowych obietnic przedwyborczych prezydenta Donalda Trumpa) zmieniały się jak w kalejdoskopie. Jednak we wtorek miał miejsce kolejny krok zwiększający prawdopodobieństwo jej wprowadzenia. Mianowicie, Komisja Budżetowa Senatu przyjęła senacki projekt reformy, a głosowanie Senatu w tej sprawie odbyło się w ostatni weekend (z piątku na sobotę). Ostateczny kształt reformy będzie znany po jej uzgodnieniu przez obie izby amerykańskiego parlamentu. Zgodnie z założeniami, jest to wielopłaszczyznowy projekt, który obejmuje obniżenie stawki CIT (z 35% na 20%), obniżenie jednorazowo stawki podatkowej dla zysków trzymanych w spółkach zagranicznych (prawdopodobnie do ok. 10%), uproszczenie stawek PIT oraz dwukrotne zwiększenie kwoty wolnej od podatku.
Wprowadzenie reformy w tym kształcie, bez wątpienia, pozytywnie wpłynie na gospodarkę amerykańską, a w szczególności na mniejsze spółki, których przychody pochodzą głównie
z rynku lokalnego. W tym otoczeniu, sytuacja małych spółek USA wygląda wyjątkowo atrakcyjnie. Poniżej przedstawiamy wykres obrazujący zachowanie subfunduszu ESALIENS Małych Spółek Amerykańskich od momentu wprowadzenia go do oferty ESALIENS TFI oraz opis strategii inwestycyjnej.
ESALIENS Małych Spółek Amerykańskich inwestuje do 100% aktywów w subfundusz bazowy Legg Mason Royce US Smaller Companies Główne cechy subfunduszu bazowego
stosuje podejście oparte na analizie poszczególnych spółek (bottom-up)
inwestuje długoterminowo w niedoceniane, wysokiej jakości spółki z USA o niewielkiej kapitalizacji (poniżej 5 mld PLN
styl inwestycyjny subfunduszu bazowego jest zgodny ze sprawdzonym od ponad 40 lat podejściem do inwestowania firmy Royce& Associates
Proces inwestycyjny
Zespół zarządzający nie kupuje „po prostu tanich” akcji – szuka wysokiej jakości spółek, koncentrując się w szczególności:
na silnym bilansie (niskiej dźwigni finansowej)
oraz rentowności (wysokim zwrocie z zainwestowanego kapitału).
Dokonuje też wnikliwej analizy spółek, w które inwestuje. Wiąże się to z rozmowami
z kierownictwem firmy, analizą jej pozycji konkurencyjnej w branży oraz badaniem dynamiki i trwałości jej modelu biznesowego.
Zespół zarządzający Royce kieruje się bezwzględnymi parametrami wyceny. Inwestuje
w spółki wyceniane z dyskontem co najmniej 30% w stosunku do wartości wewnętrznej, obliczanej na podstawie stopy rentowności przed opodatkowaniem, przy czym zarządzający oczekują wzrostu ceny w horyzoncie od dwóch do pięciu lat.
Struktura portfela
Portfel składa się z akcji od 80 do 100 amerykańskich spółek o kapitalizacji rynkowej poniżej
5 mld USD. Szeroka gama walorów w portfelu ma za zadanie zapewniać wystarczającą dywersyfikację ze względu na naturalnie większe ryzyko poszczególnych akcji (w porównaniu do dużych spółek).
*+24,68% - zmiana wartości jedn. uczestnictwa ESALIENS Małych Spółek Amerykańskich
w terminie 09.10.1015 – 29.11.2017 (od pierwszej wyceny do ostatniego dostępnego dnia wyceny na datę sporządzenia niniejszego materiału).