Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu Użytkownik zgadza się na ich zapis lub wykorzystanie. Treść polityki dotyczącej korzystania z plików cookies

KORONAWIRUS – NAJGORSZE ZA NAMI?

Minął kolejny tydzień zmagań rynkowych w otoczeniu zdominowanym przez informacje o pandemii koronawirusa. O ile końcówka lutego i pierwsza połowa marca upłynęły w fatalnych nastrojach i ogromnych obawach o dalszy rozwój sytuacji, o tyle druga połowa minionego miesiąca wlała trochę optymizmu w serca inwestorów. Wydaje się, że wpływ na to miały głównie dwa czynniki:
  • Pierwszym z nich są lepsze dane dotyczące spadającej liczby nowych zachorowań w głównych europejskich ogniskach pandemii, takich jak Włochy, Hiszpania, Szwajcaria czy Niemcy. W ślad za tym pojawiają się plany związane ze znoszeniem ograniczeń aktywności gospodarczej.
  • Drugim istotnym czynnikiem są działania banków centralnych, które zgodnie z oczekiwaniami inwestorów uruchamiają programy stymulacyjne na bezprecedensową skalę (m.in. amerykańska Rezerwa Federalna ogłosiła plan pomocy przedsiębiorcom o wartości 2,3 bln USD). To zaowocowało dynamicznym odbiciem na wszystkich głównych parkietach giełdowych na świecie, w tym także w Polsce.
Od lokalnego dołka indeks akcji amerykańskich S&P500 wzrósł o ok. 16%, a indeks szerokiego rynku WIG wzrósł o ok. 20%. Wygląda na to, że najgorsze jest już za nami.
WIG 20
Ostatnie zawirowania rynkowe bez wątpienia były dużym wyzwaniem dla inwestorów, jednak zazwyczaj takie okresy generują średnio i długoterminowe okazje inwestycyjne. Tak samo prawdopodobnie było w ciągu ostatnich kilku tygodni. Od strony fundamentalnej w trakcie ostatniej przeceny wycen wielu spółek były istotnie poniżej wartości godziwej, a relacja potencjalnego zysku do ponoszonego ryzyka była wyjątkowo atrakcyjna. Wyniki dużej grupy spółek z pewnością się pogorszą względem lat poprzednich, ale wydaje się, że w przypadku niektórych branż spadek cen akcji był zbyt mocny.


POZYCJONOWANIE PORTFELI

W takim otoczeniu wydaje się, że część spółek powinna sobie poradzić relatywnie lepiej. Które sektory prawdopodobnie skorzystają na obecnych zawirowaniach?
  • Medycyna
  • Informatyka
  • Telekomunikacja
W przypadku portfeli zarządzanych przez ESALIENS wyżej wymienione branże są przeważone, niektóre z nich dość istotnie. Z drugiej strony, wydaje się, że skutki pandemii w największym stopniu mogą odbić się na bankach (wzrost ryzyka kredytowego oraz spadek marży odsetkowej) oraz na sektorze przemysłowym (częściowe lub całkowite zaprzestanie produkcji w trakcie pandemii). Obie branże w portfelach ESALIENS są niedoważone. Mając na uwadze powyższe, wydaje nam się, że struktura portfeli ESALIENS jest adekwatna do obecnej sytuacji i daje szanse na osiągnięcie ponadprzeciętnych stóp zwrotu w przyszłości.

POBIERZ KOMENTARZ

Źródło danych – dane własne Esaliens TFI SA.

WAŻNE INFORMACJE - PRZECZYTAJ UWAŻNIE
Materiał został przygotowany przez Esaliens Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA wyłącznie na potrzeby dedykowanych odbiorców i nie powinien być przez nich udostępniany innym osobom bez zgody Esaliens TFI S.A. Opinie i poglądy przedstawione
w niniejszym dokumencie to poglądy zarządzających portfelami funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez Esaliens TFI S.A. Mogą się one różnić od opinii innych zarządzających i nie powinny być wykorzystywane jako przewidywania lub prognozy przyszłych wydarzeń bądź trendów lub też gwarancje przyszłych wyników ani jako porady inwestycyjne. Wskazanie czynników wpływających na rynki inwestycyjne stanowi wynik przemyśleń własnych autorów i mimo dołożenia przez nich należytej staranności, autorzy ci oraz Esaliens TFI S.A. nie mogą zagwarantować ich kompletności i prawdziwości w każdych okolicznościach i tym samym nie ponoszą odpowiedzialności za jakiekolwiek działania podjęte w wyniku ich wykorzystania w szczególności za poniesione szkody.
Przedstawiony materiał ma charakter wyłącznie informacyjny, a zestawienia w nim zawarte należy traktować jako ilustrację, nie prognozę. Materiał ten nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego ani oferty publicznej w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, doradztwa inwestycyjnego, innego rodzaju doradztwa, ani rekomendacji do zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego, jak również innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategie inwestycyjne. Esaliens Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA, jako organ zarządzanych przez nie funduszy inwestycyjnych, działa na podstawie decyzji z dnia 18.06.1998 r., wydanej przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd. Towarzystwo oraz zarządzane przez nie fundusze inwestycyjne podlegają nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.


do góry