21.03.2019
Zmiana pracodawcy
Przyjmijmy, że dana osoba, nazwijmy ją Adam, od 5 lat uczestniczy w PPK oferowanym przez aktualnego pracodawcę. Zatrudniony zgromadził na rachunku kilka tysięcy złotych i podejmuje decyzję o zmianie pracodawcy. Co dalej? Po upływie trzech miesięcy od chwili zmiany miejsca zatrudnienia Adam zostaje zapisany do Pracowniczego Planu Kapitałowego oferowanego przez nowego pracodawcę (jeżeli nie ukończył 55 lat) lub zapisuje się na własny wniosek (po przekroczeniu 55 lat).Transfer środków do nowego PPK
Adam ma obowiązek poinformowania nowego pracodawcy o tym, że był (a właściwie nadal jest) uczestnikiem PPK oferowanego przez poprzedniego pracodawcę. Wskazuje również jaka instytucja finansowa prowadzi jego rachunek w tym planie. W jakim celu? Aby umożliwić dokonanie transferu środków z PPK u poprzedniego pracodawcy do planu prowadzonego w aktualnym miejscu pracy.W przypadku transferu środków ze „starego” do „nowego” PPK pracownik nie ponosi żadnych opłat. Tego samego dnia z rachunku PPK oferowanego przez poprzedniego pracodawcę są odkupowane wszystkie jednostki funduszu zdefiniowanej daty według wyceny tych jednostek z danego dnia. Za uzyskaną z odkupienia kwotę zostają nabyte jednostki funduszu oferowanego przez instytucję finansową prowadzącą PPK u nowego pracodawcy.
Uczestnik może pozostawić środki w dotychczasowym PPK
Pracownik może jednak nie wyrazić zgody na transfer środków z rachunku PPK prowadzonego przez poprzedniego pracodawcę. Jeżeli podejmie taką decyzję, to musi poinformować pracodawcę o braku zgody na transfer – najlepiej w momencie przekazania obowiązkowej informacji o tym, że jest uczestnikiem PPK oferowanym przez poprzedniego pracodawcę (nie później jednak niż 7 dni od dnia przekazania tej informacji).Czym może być motywowana decyzja o pozostawieniu środków?
- Decyzja o pozostawieniu środków w „starym PPK” może być spowodowana na przykład tym, że Adam uzna, iż instytucja finansowa prowadząca PPK u poprzedniego pracodawcy daje większe prawdopodobieństwo osiągania lepszych wyników niż ta, którą wybrał nowy pracodawca.
- Innym powodem może być dążenie do tzw. dywersyfikacji. Ma ona miejsce, gdy pracownik chce korzystać z usług więcej niż jednej instytucji finansowej przy pomnażaniu środków w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych.