Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu Użytkownik zgadza się na ich zapis lub wykorzystanie. Treść polityki dotyczącej korzystania z plików cookies
blog
O tym jak uzyskać niezależność finansową przeczytasz w najnowszym artykule Pana Profesora Marka Szczepańskiego z cyku Ekonomia Behawioralna.
Obecna sytuacja na całym świecie miała ogromu wpływ na spadki notowań na światowych giełdach. Co w obecnej sytuacji mogą zrobić inwestorzy? W szukaniu odpowiedzi pomocna może być ekonomia behawioralna.
Aktualna, niezwykle trudna sytuacja na świecie ma olbrzymi wpływ na gospodarkę i życie społeczne. Takie nieoczekiwane, nietypowe i nieprzewidywalne wydarzenie Nassim Nicholas Taleb nazywa Czarnym Łabędziem. Czym jest Czarny Łabędź i jakie są jego konsekwencje dowiesz się z kolejnego artykułu Pana Profesora Marka Szczepańskiego.
O ile osoby zatrudnione na umowę o pracę mogą liczyć na to, że odprowadzane za nich przez pracodawcę składki zapewnią im przynajmniej najniższą gwarantowaną w danym kraju emeryturę o tyle osoby samozatrudnione są w trudniejszej sytuacji. Jak zwiększyć wysokość świadczenia emerytalnego będąc samozatrudnionym? Przeczytaj artykuł z cyklu Ekonomia Behawioralna.
Osoby przystępujące do pracowniczego planu kapitałowego (PPK) bardzo często zastanawiają się czy zgromadzone środki są bezpieczne. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak zabezpieczone są środki gromadzone w ramach PPK.
Nadmiar opcji utrudnia proces decyzyjny, a często powoduje, że w ogóle nie możemy się zdecydować. Jakie znaczenie ma ilość opcji do wyboru? Dowiedz się czytając artykuł Pana Profesora Marka Szczepańskiego.
Wiele badań potwierdza, że kobiety są ostrożniejsze od mężczyzn w sprawach finansowych. Przeczytaj artykuł Profesora Marka Szczepańskiego i dowiedz się z jakie są różnice w sposobie inwestowania przez kobiety i mężczyzn.
1 stycznia ruszył drugi etap programu pracowniczych planów kapitałowych (PPK). Obejmuje on średnie firmy, zatrudniające od 50 do 249 osób – ok. 20 tys. przedsiębiorstw w Polsce, łącznie ok. 2 mln osób. Zobacz jakie wyzwania czekają przedsiębiorców.
Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Esaliens TFI dwa razy więcej pracowników opowiada się za bezpieczeństwem środków zgromadzonych w PPK niż za osiągnięciem jak najwyższych stóp zwrotu. Przeczytaj więcej o wynikach badania.
„Barometr emerytalny 2019” potwierdza, że większość Polaków (50,79% respondentów) ma świadomość, że przyszła emerytura z publicznego systemu emerytalnego (ZUS) będzie dla nich niewystarczająca, a ponad 70% - obawia się problemów finansowych na starość, po zakończeniu aktywności zawodowej.
12 listopada br. zakończył się pierwszy etap wprowadzenia, ale o tym, czy wprowadzanie PPK okaże się sukcesem, czy też nie w pełni wykorzystana szansą, zadecyduje rzeczywisty poziom uczestnictwa. Przeczytaj artykuł Pana Profesora Marka Szczepańskiego i dowiedz się więcej.
Pod pewnymi względami pracownicy, którzy przystąpią do PPK po ukończeniu 55. roku życia, w niemal każdych okolicznościach zyskają na uczestniczeniu w programie najwięcej. Zobacz jakie są korzyści przystąpienia do PPK po ukończeniu 55 roku życia.
Zakładowe systemy emerytalne mogą być wykorzystywane jako instrument polityki kadrowej, służyć celom pracodawcy. Przeczytaj artykuł i dowiedz się jakie korzyści dla pracodawcy mogą nieść za sobą pracownicze plany i programy emerytalne.
Uczestnicy PPK zastanawiają się, co się stanie z środkami na rachunku PPK, jeżeli zmienią pracodawcę. Jedną z opcji jest pozostawienie środków w dotychczasowym PPK. Dowiedz się jakie przesłanki mogą przemawiać za taką decyzją?
Przeczytaj artykuł profesora Marka Szczepańskiego i dowiedz się, jak turecki odpowiednik polskiego PPK został przyjęty przez pracowników.
Wprowadzenie od 1 sierpnia 2019 roku zerowej stawki podatku PIT dla pracowników, którzy nie ukończyli 26 lat, skutkuje wyjątkowymi warunkami uczestniczenia w PPE. Sprawdź jakie korzyści dla najmłodszych pracowników przynosi ta zmiana.
Zobacz jakie decyzje może podjąć pracownik w momencie przystąpienia do PPK.
30 lipca ustawa o zmianie ustawy PPE została podpisana przez Prezydenta. Sprawdź jak wprowadzone nowości mogą wpłynąć na pracowników będących uczestnikami programu.
Oprócz zaangażowanego zespołu i profesjonalnego procesu wdrażania PPK, do współpracy z nami przekonuje dodatkowy serwis. Sprawdź co przygotowaliśmy na Uczestników PPK.
Pieniądze zgromadzone w ramach PPK można wycofać w każdej chwili, jednak dla uczestnika najkorzystniejsze będzie wstrzymanie się z wypłatą do osiągnięcia wieku emerytalnego (60 lat). Przeczytaj artykuł i dowiedz się dlaczego.
Już za kilka lat wszyscy pracodawcy będą oferować jedną z dwóch form grupowego planu emerytalnego – PPE lub PPK. Co się stanie jeśli zmienimy pracę, a tym samym formę planu? Sprawdź jakie masz możliwości jeśli zmienisz PPK na PPE.
Rynek zakładowych systemów emerytalnych w USA należy – obok brytyjskiego – do największych na świecie. Doświadczenia pracodawców amerykańskich z programami emerytalnymi z automatycznym zapisem mogą być bardzo interesujące dla polskich przedsiębiorców. Dowiedz się więcej na temat planów emerytalnych w stanach Zjednoczonych.
Wielka Brytania to kraj, w którym funkcjonuje wiele form zakładowych systemów emerytalnych, a zgromadzone w nich aktywa należą do największych na świecie. Czy PPK, które obowiązuje w Polsce od 1 lipca 2019 powtórzy sukces brytyjskich programów emerytalnych?
W ostatnich dniach najmłodsi pracownicy otrzymali ekstra bonus od fiskusa, który będzie miał bardzo duży wpływ na bieżące koszty uczestniczenia w PPK. Dowiedz się więcej o zachętach do uczestniczenia w PPK.
Esaliens TFI, dostrzegając potrzebę odpowiedniego i aktualnego wsparcia informatycznego dla wszelkich procesów kadrowych związanych z PPK, proponuje Państwu aplikację myPPK. Dowiedz się więcej.
Wypłata w formie pieniężnej, a może przeniesienie środków do własnego planu emerytalnego lub na indywidualne konto? - przeczytaj artykuł i sprawdź jakie możliwości ma osoba uprawniona w przypadku śmierci uczestnika PPK.
Nowa Zelandia jest krajem odnoszącym sukcesy w angażowaniu społeczeństwa w dobrowolne programy emerytalne. Doświadczenia tego kraju może być dla nas bardzo cenne i pouczające, ponieważ podobne rozwiązanie zastosowano obecnie w Polsce w pracowniczych planach kapitałowych (PPK).
Większość z nas w okresie kariery zawodowej będzie zmieniać kilkukrotnie miejsce pracy. Jakie to będzie miało konsekwencje dla środków zgromadzonych w planie emerytalnym u dotychczasowego pracodawcy? Przeczytaj artykuł i dowiedz się co możesz zrobić ze zgromadzonymi środkami.
Oferowanie wpłat dodatkowych w pracowniczym planie kapitałowym może pozwolić pracodawcy wyróżnić się. Dowiedz się jak być konkurencyjnym i przyciągnąć nowych pracowników.
Wkrótce przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 250 osób będą zobowiązane do wdrożenia pracowniczych planów kapitałowych (PPK). Chociaż PPK wejdzie w życie dopiero od lipca tego roku, to historia zakładowych systemów emerytalnych sięga co najmniej XVIII w.
O tym jak twórcy pracowniczych planów kapitałowych wykorzystali znajomość ekonomi behawioralnej przeczytasz w kolejnym artykule Pana Profesora Marka Szczepańskiego.
PPK to szereg nowych obowiązków o różnym charakterze: prawnym, administracyjnym i informacyjnym. Zobacz na spełnienie jakich obowiązków musi być przygotowany pracodawca.
Przyszłe emerytury wypłacane z publicznych systemów emerytalnych mogą okazać dla wielu osób niesatysfakcjonujące. Co więc zrobić aby zgromadzić większy kapitał? Jest kilka rozwiązań, przeczytasz o nich w artykule Pana Profesora Marka Szczepańskiego.
Przedstawiamy najważniejsze różnice między dwiema formami grupowych planów emerytalnych, które dla wielu pracowników obok prywatnej opieki medycznej, są najbardziej pożądanym dodatkiem pozapłacowym.
Współfinansowane przez pracodawcę programy emerytalne mają swoją długą i ciekawą historię. Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak wyglądały programy, które były poprzednikami Pracowniczych Planów Kapitałowych.
Co powinien uwzględnić zmodyfikowany system kadrowo-płacowy? Jakie elementy są kluczowe? Przeczytaj, dowiedz się jak przygotować się operacyjnie do PPK.
Co się stanie z naszymi środkami w PPK, jeżeli utracimy pracę i będziemy potrzebowali czasu na znalezienie nowej? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.
Wielu przyszłych uczestników PPK zastanawia się, co się stanie z środkami na rachunku PPK, jeżeli zmieni pracodawcę. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat.
Sprawdź infografikę, która skrótowo przedstawia najważniejsze wymogi, które będzie musiał spełniać system kadrowo-płacowy.
W masie komentarzy dotyczących PPK zamiast dyskusji przeważają emocjonalne epitety. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy na takie wyrażanie opinii ma wpływ płeć i podejście do inwestycji.
Zapoznaj się z zasadami dziedziczenia środków zgromadzonych w ramach pracowniczych planach kapitałowych (PPK).
Pobierz harmonogram wdrożenia pracowniczych planów kapitałowych dla firm zatrudniających ponad 250 osób.
Oprócz wpłaty podstawowej pracownicy będą mogli wnosić zupełnie dobrowolnie wpłaty dodatkowe. Dowiedz się czy to będzie opłacalne?
Zapraszamy do zapoznania się z infografiką, która w sposób skondensowany przedstawia kluczowe fazy wdrożenia PPK w firmie.
Don’t put all your eggs in one basket. Przeczytaj najnowszy artykuł Pana Profesora Marka Szczepańskiego i dowiedz się więcej o dywersyfikacji portfela inwestycyjnego.
Czy ze środkami zgromadzonymi na PPK może stać się to samo co z OFE? Dowiedz się jak są zabezpieczone środki gromadzone w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych
Czy nadmierna pewność siebie może doprowadzić do podejmowania błędnych decyzji? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w artykule Pana Profesora Marka Szczepańskiego.
Przeczytaj dlaczego Fundusz Zdefiniowanej daty to optymalne rozwiązanie w planie z automatycznym zapisem uczestników
O tym dlaczego inwestowanie pozostanie zapewne jeszcze długo domeną ludzi, a nie komputerów, przeczytasz w kolejnym artykule Pana Profesora Marka Szczepańskiego
O czynnikach wpływających na decyzja inwestorów i występujących anomaliach przeczytasz w kolejnym artykule Pana Profesora Marka Szczepańskiego
Esaliens TFI zamierza zostać znaczącym podmiotem oferującym PPK i umocnić swoją pozycję w obszarze prywatnych emerytur. Dowiedz się więcej.
W 2019 r. rosną limity wpłat na IKE, IKZE oraz wpłat dodatkowych na PPE. Sprawdź ile możesz wpłacić w tym roku.
Co ma wspólnego bazar z giełdą papierów wartościowych? Czy rynki finansowe są efektywne? Na temat efektywności rynków finansowych i początkach giełdy przeczytasz w kolejnym artykule z cyklu Ekonomia Behawioralna.
Czym kierujemy się podejmując decyzje? Jak podejmujemy decyzje w warunkach ryzyka? Czy zawsze są one racjonalne? - o tym wszystkim przeczytasz w kolejnym artykule z cyklu Ekonomia behawioralna
Przeczytaj rozmowę ISBNews z Przemysławem Gawlakiem Dyrektorem Sprzedaży ds. Programów Emerytalnych w Esaliens TFI SA
Przeczytaj jak zmniejszyć koszty, nie tylko te ekonomiczne w kolejnym artykule Pana Profesora Marka Szczepańskiego
O szansach i niewiadomych związanych z prowadzeniem PPK przeczytasz w kolejnym artykule Pana Profesora Marka Szczepańskiego
Ustawa o PPK na finiszu, prezydent podpisał ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych. PPK wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2019 roku
O tym jak przeciwdziałać efektowi zniekształcenia i jak nie dać się zmanipulować przeczytasz w kolejnym artykule Pana Profesora Marka Szczepańskiego
Sejm uchwalił ustawę o pracowniczych planach kapitałowych. Zobacz co to oznacza dla pracodawców i działów HR
O tym w jaki sposób podejmujemy decyzje finansowe przeczytasz w kolejnym artykule z cyklu Ekonomia Behawioralna Pana Profesora Marka Szczepańskiego
Zobacz, czym różnią się sposoby dziedziczenia środków zgromadzonych w ramach PPE i PPK
Zobacz animację, która w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy założenia pracowniczych planów kapitałowych (PPK)
Przeczytaj, jakie bodźce według teorii ekonomii behawioralnej mogą mieć wpływ na uczestnictwo w PPK
Chcesz wiedzieć czym jest księgowanie umysłowe i jakie ma znaczenie dla domowego budżetu? Przeczytaj kolejny artykuł pana profesora Marka Szczepańskiego
Projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych został przyjęty przez Radę Ministrów i wkrótce trafi do Sejmu
O tym jak kontrolować swoje wydatki przeczytasz w kolejnym artykule z cyklu Ekonomia Behawioralna
Zobacz jakie korzyści dla samozatrudnionych przyniesie planowana reforma emerytalna
W kolejnej odsłonie cyklu Ekonomia Behawioralna pan profesor Marek Szczepański tłumaczy czym jest dyskontowanie hiperboliczne i jak wpływa na nasze decyzje finansowe
O tym czym jest iluzja pieniądza i jak jej nie ulec podczas urlopu pisze pan profesor Marek Szczepański w kolejnym artykule z cyklu Ekonomia Behawioralna
Poznaj podobieństwa i różnice między pracowniczymi programami emerytalnymi (PPE) a pracowniczymi planami kapitałowymi (PPK)
Po szerokich konsultacjach społecznych i uzgodnieniach międzyresortowych pojawiła się kolejna wersja ustawy. Zobacz jakie zmiany zostały wprowadzone
Przeczytaj jak będą wyglądały wpłaty na rachunek PPK i jakich dopłat można się spodziewać ze strony Funduszu Pracy
Co jest bardziej przykre: wiele małych strat czy jedna duża strata? Co przyjemniejsze: wiele małych zysków czy jeden zysk duży? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym artykule pana profesora Marka Szczepańskiego
Wiele osób w wieku przedemerytalnym zastanawia się czy opłaca im się zakładać IKE lub IKZE. Sprawdź do jakiego wieku warto założyć IKE i IKZE?
W kolejnym artykule z cyklu Ekonomia Behawioralna pan profesor Marek Szczepański wyjaśnia czym jest szczęście w ujęciu ekonomicznym i w jaki sposób mierzyć poziom satysfakcji z życia
Wiele osób zastanawia się co może się stać z środkami zgromadzonymi w ramach PPE, gdy w życie wejdzie w życie ustawa o Pracowniczych Planach Kapitanowych. Dowiedz się jakie są możliwości
Zastanawiasz się czy założyć Indywidualne Konto Emerytalne (IKE), a może Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE)? Poznaj różnice i wybierz konto dostosowane do Twoich potrzeb
Pan prof. Marek Szczepański opisuje zjawisko ryzyka długowieczności. Warto wiedzieć, na czym to ryzyko polega, aby zawczasu zabezpieczyć się przed negatywnymi następstwami jego realizacji
Czy są sytuacje, kiedy nie warto przystępować do programu oferowanego przez pracodawcę? Sprawdźmy kilka przykładów
Kolejny artykuł dotyczący ekonomii behawioralnej. Tym razem dr. hab. Marek Szczepański pisze o konsumpcji i oszczędnościach w cyklu życia
Wywiad z prezesem Esaliens TFI Tomaszem Jędrzejczakiem w „Magazynie ekonomicznym” w RDC
Zastanawiasz się jak wygląda wypłacanie środków z PPE? Chcesz wiedzieć jak będzie wyglądało wypłacanie środków zebranych w ramach PPK. Dowiedz się więcej z naszego artykułu
W kolejnej odsłonie cyklu Ekonomia emerytalna – Bodźce i inspiracje dr. hab. Marek Szczepański pisze o prokrastynacji, która utrudnia nam podejmowanie decyzji. Przeczytaj czym jest prokrastynacja i jaką rolę odgrywa w naszym życiu
Planujesz zmienić pracę, ale martwisz się o środki zgromadzone w ramach pracowniczego programu emerytalnego? Niepotrzebnie! Zobacz co możesz zrobić z pieniędzmi zgromadzonymi w ramach PPE
Coraz więcej osób aplikujących do pracy, dopytuje o benefity zaspokajające najważniejsze potrzeby – związane z poczuciem bezpieczeństwa. Dowiedz się więcej jak spełnić oczekiwania pracowników
Przeczytaj drugi z cyklu artykuł dr. hab. Marka Szczepańskiego
Zobacz jakie nowe obowiązki będą mieli pracodawcy, gdy wejdzie w życie ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Przeczytaj artykuł i przygotuj się na zmiany
Przeczytaj artykuł dr. hab. Marka Szczepańskiego prof. nadzw. Politechniki Poznańskiej na temat zastosowania ekonomii behawioralnej w systemach emerytalnych
Przeczytaj jakie benefity pracownicze mogą sprawić, że dobry specjalista z branży IT pozostanie wierny swojemu pracodawcy
Czy w dobie kryzysu demograficznego możliwa jest godna emerytura? Sprawdź co zrobić aby żyć na emeryturze bez konieczności dorabiania
Masz problem z rekrutacją odpowiednio wykwalifikowanych pracowników? Zobacz jak Pracownicze Programy Emerytalne (PPE) mogą pomóc w rekrutacji pracowników
Wkrótce czeka nas wszystkich prawdziwa rewolucja w systemie emerytalnym. Co to znaczy z perspektywy pracodawcy i pracownika? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
Trzydzieści świeczek na torcie to znak, że najwyższy czas… przygotować się do emerytury. To nie żart!
Już niedługo wejdą w życie nowe zasady oszczędzania na emeryturę w naszym kraju. Sprawdź, czy też będziesz miał możliwość otrzymania dofinansowania wpłat na emeryturę od pracodawcy
Jakie obowiązki ma pracodawca w ramach PPE? Jakie zmiany szykuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej? Dowiedz się o czym należy pamiętać!
W rzeczywistości zbliżającej się reformy trzeciofilarowej założenie Pracowniczego Planu Kapitałowego (PPK) w firmie będzie obowiązkowe. Czy możliwe będą wyjątki? Prześwietlamy możliwości
Ile tak naprawdę płacimy za - wydawałoby się - niewinne pokusy? Jak zapanować nad wydatkami? Sprawdź konkretne pomysły na oszczędzanie
Czy planem emerytalnym można zachęcić najlepszych pracowników z rynku pracy? Sprawdź jakie atuty planu emerytalnego może wykorzystać specjalista HR
Starzejące się społeczeństwo i niska dzietność mają odzwierciedlenie w wysokości naszych emerytur. Jaki wpływ może mieć niska stopa zastąpienia?
Według demografów w najbliższej przyszłości dojdzie do sytuacji gdy liczba emerytów znacznie wzrośnie w stosunku do liczby pracujących. Przeczytaj jakie konsekwencje będzie miało to zjawisko i jak sobie z nimi poradzić
Wokół państwowej emerytury narosło już wiele mitów, które osłabiają motywację do samodzielnego oszczędzania. Postanowiliśmy zebrać te najpopularniejsze i przeanalizować ich słuszność. Przed Państwem 5 mitów emerytalnych, godnych obalenia!
do góry