Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu Użytkownik zgadza się na ich zapis lub wykorzystanie. Treść polityki dotyczącej korzystania z plików cookies

jesteś tutaj: Strona Główna Aktualności W IKE środki są dziedziczone do ostatniej złotówki

W IKE środki są dziedziczone do ostatniej złotówki

28.11.2013



Jedną z zalet Indywidualnego Konta Emerytalnego jest zagwarantowane dziedziczenie wszystkich zgromadzonych na koncie pieniędzy. Całkowicie inaczej niż w OFE, w którym spadkobiercy mogą otrzymać wartość rachunku OFE jedynie, gdy właściciel umrze przed uzyskaniem prawa do świadczeń emerytalnych. Jeżeli odejdzie tuż po przejściu na emeryturę, rodzina nie dostanie z OFE ani grosza. Wszystkie pieniądze zostaną przekazane do ZUS. Ogromna większość członków OFE nie zdaje sobie z tego sprawy. Dlatego warto bliżej interesować się możliwościami, jakie stwarza IKE.

 

Dziedziczenie to bardzo ważny argument przy podejmowaniu decyzji „który wariant gromadzenia zapasów finansowych na przyszłość wybrać”. Dziś, zakładając Indywidualne Konto Emerytalne, mamy gwarancję, że gromadzone na nim środki będą dziedziczone aż do momentu wypłaty ostatniej złotówki. I nie ma znaczenia czy posiadacz konta jest jeszcze na etapie wpłacania składek, czy też - będąc już na emeryturze - zdecydował się na stopniową wypłatę z IKE. Warto pamiętać, że prawo do wypłaty swoich pieniędzy z IKE bez podatku uzyskujemy po ukończeniu 60. roku życia lub w wieku 55 lat (w przypadku uzyskania wcześniejszych uprawnień emerytalnych). Wówczas, zgromadzony kapitał możemy wypłacać w takiej formie, jak jest nam wygodnie, i jak jest przewidziane w umowie z firmą zarządzającą. Możemy podjąć decyzję o jednorazowej wypłacie całości środków lub zdecydować się na wypłaty w ratach, z częstotliwością i w wysokości nam odpowiadającej. Przykładowo, jeżeli w wieku 65 lat będziemy posiadali 100 tysięcy złotych w jednostkach uczestnictwa funduszu inwestycyjnego, to możemy zdecydować się na wypłatę 10 tysięcy złotych w lipcu każdego roku - by np. opłacić koszty zagranicznej wycieczki. W takim przypadku, raz w roku fundusz będzie umarzał taką liczbę posiadanych przez nas jednostek, aby wypłacić nam dokładnie 10 tysięcy złotych. Kwota, jaka pozostanie na rachunku, nadal będzie inwestowana i dziedziczona na takich samych zasadach, na jakich była w okresie ich gromadzenia.

 

Zwolnienie od podatku spadkowego oraz od podatku od zysków kapitałowych!

 

W przypadku śmierci właściciela Indywidualnego Konta Emerytalnego środki przypadną spadkobiercom lub osobom uposażonym (o ile takie osoby zostały wskazane przez właściciela w umowie IKE – można to zrobić w każdym momencie). Jeżeli właściciel uposażył kilka osób, powinien też wskazać udziały im przypadające. Jeżeli tego nie zrobi, wszystkim przypadnie równa część wartości konta. Osoba uposażona lub spadkobierca mogą różnie zadysponować środkami, do których nabyli uprawnienia. Mogą od razu wypłacić je z konta, zachowując przy tym prawo do ulgi w podatku od zysków kapitałowych! Wypłacany kapitał jest także wolny od podatku spadkowego i jakichkolwiek innych opłat! Spadkobiercy mogą także przenieść te pieniądze w formie wypłaty transferowej na swoje własne IKE lub do Pracowniczego Programu Emerytalnego, o ile w takim programie uczestniczą. W tej sytuacji kwota wniesiona na własne IKE lub PPE nie jest liczona do limitu wpłat, jaki przysługuje spadkobiercy lub osobie uposażonej w danym roku kalendarzowym!

 

Indywidualne Konto Emerytalne ma zatem wiele zalet i dzięki temu staje się obecnie jedną z najbardziej korzystnych form gromadzenia dodatkowego kapitału na przyszłość we własnym zakresie. Trzeba o tym pamiętać, zwłaszcza w obliczu informacji o zmianach na rynku emerytalnym i konieczności samodzielnego zadbania o własne interesy.

 

Agnieszka Łukawska
Legg Mason Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA

Więcej o IKE przeczytasz na blogu emerytalnym Moja Emerytura 

Podstawą prawną prowadzenia IKE jest ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (Dz. U. Nr 116, poz. 1205 z późn. zm.). Legg Mason TFI SA działa na podstawie decyzji z dnia 18.06.1998 r. wydanej przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd.



Wszelkie dane zamieszczone w serwisie internetowym ESALIENS TFI S.A. mają charakter informacyjny oraz reklamowy i nie stanowią oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeksu Cywilnego, jak również nie stanowią usługi doradztwa finansowego ani prawnego. Spółka ESALIENS TFI S.A. dołożyła należytych starań, aby zamieszczone informacje były rzetelne i oparte na kompetentnych źródłach, jednak nie mogą zagwarantować ich poprawności, zupełności i aktualności. W każdym czasie treść i wygląd serwisu mogą zostać zmienione bez uprzedzenia.

do góry