Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu Użytkownik zgadza się na ich zapis lub wykorzystanie. Treść polityki dotyczącej korzystania z plików cookies

jesteś tutaj: Strona Główna Aktualności Kto zabezpiecza swoją emeryturę w IKE i IKZE?

Kto zabezpiecza swoją emeryturę w IKE i IKZE?

24.11.2016Informacja Prasowa



Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) i Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) to bardzo popularne formy oszczędzania w ramach III filaru systemu emerytalnego. Według danych Komisji Nadzoru Finansowego w I połowie 2016 roku IKE posiadało 867,8 tys. osób, natomiast IKZE 613,9 tys1). Jak się okazuje, starsi (powyżej 30 lat) bardziej preferują IKE, natomiast młodsi (do 30 lat) przekonali się do IKZE2).

Niezmiennie od kilku lat, najliczniejszą grupą posiadających indywidualne konta emerytalne (IKE) są osoby w wieku 51-60 lat. Największy liczbowy wzrost IKE, w porównaniu z pierwszą połową 2015 roku, odnotowano w grupie osób powyżej 60 lat, gdzie przybyło w ciągu roku 32 851 kont. W podziale na płeć, niewiele więcej, bo 52,3 proc. ogółu kont, należy do kobiet. Z raportu Komisji Nadzoru Finansowego wynika jednak, że do 40 roku życia to mężczyźni częściej troszczą się o swoją przyszłość, oszczędzając w IKE. Powyżej tego wieku więcej kont mają kobiety.

W przypadku IKZE najliczniejszą grupę oszczędzających również stanowią osoby w wieku od 51 do 60 lat, jednak w grupach 31-40 i 41-51 lat liczba kont jest już niewiele mniejsza. Kobiety, tak jak w przypadku IKE, posiadają minimalnie więcej, bo około 51 proc. kont. Do 40 roku życia to, ponownie, mężczyźni posiadają więcej kont. Powyżej tego wieku o swoją przyszłość bardziej dbają kobiety. Wyjątek stanowi grupa 60+ w której można odnotować minimalną przewagę na rzecz mężczyzn.

Co ciekawe, z raportu Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że ludzie młodzi szczególnie upodobali sobie Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (63 332 kont w IKZE do 26 387 kont w IKE w przypadku grupy do 30 lat), natomiast starsi - Indywidualne Konta Emerytalne (841 412 kont w IKE do 550 586 kont w IKZE w przypadku grupy powyżej 40 lat).

„Cieszy to, że bilans kont na poziomie płci jest porównywalny i nie ma w nim znaczącej dysproporcji - kobiety co prawda w większej liczbie troszczą się o swoją przyszłość, jednak różnice nie są drastyczne. Jeżeli mówimy o wieku osób posiadających konta IKE i IKZE, to osoby starsze w dalszym ciągu stanowią najliczniejszą grupę. Widać, że perspektywa rychłej emerytury skutecznie mobilizuje do oszczędzania” – mówi Agnieszka Łukawska z Legg Mason Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych SA.

Osoby oszczędzające w ramach obu kont są zwolnione z 19% podatku od zysków. Dodatkowo, składki w ramach Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego można już teraz odpisać od podstawy opodatkowania w rocznym rozliczeniu PIT i zmniejszyć swój podatek za dany rok. Trzeba jednak pamiętać o limitach rocznych, których nie można przekroczyć. Na IKZE w 2016 roku możemy wpłacić do 4 866 zł. W przypadku IKE limit wynosi 12 165 zł.

„Niezależnie od tego, którą formę oszczędzania wybierzemy, może nam ona pomóc zapewnić komfortową przyszłość. Społeczna debata na tematy emerytalne nie traci na sile – to wciąż jedna z kluczowych dla nas kwestii. W związku z czynnikami demograficznymi i sytuacją na rynku pracy, temat ten będzie tylko przybierał na sile. Dlatego tak ważna jest ciągła edukacja społeczeństwa w zakresie możliwych rozwiązań, ułatwiających życie po osiągnięciu wieku emerytalnego” – uważa Agnieszka Łukawska.

 Więcej o IKE i IKZE dowiesz się bloga Moja Emerytura 

-------------

1)Raport „Indywidualne Konta Emerytalne oraz Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego w I półroczu 2016 roku”; stan na 30.06.2016; źródło: http://www.knf.gov.pl/Images/IKE_IKZE_06_2016_tcm75-48507.pdf
2)Raport „Indywidualne Konta Emerytalne oraz Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego w I półroczu 2016 roku”; źródło: http://www.knf.gov.pl/Images/IKE_IKZE_06_2016_tcm75-48507.pdf

***

www.leggmason.pl
Legg Mason Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA (Legg Mason TFI SA) działa na polskim rynku od 1998 roku. Akcjonariusz Legg Mason TFI SA, Legg Mason, Inc., jest notowany na New York Stock Exchange od 1983 roku. Grupa Legg Mason ma ponad 115-letnie doświadczenie (od 1899 r.), zarządza aktywami o łącznej wartości 732,9 mld USD (30.09.2016).

Kontakt dla mediów:
Robert Noremberg tel: +48 660 69 964, mail: r.noremberg@unicornmedia.pl

W celu uzyskania szczegółowych informacji i dokładnych wyliczeń korzyści podatkowych prosimy o kontakt z kwalifikowanym doradcą podatkowym. Opodatkowanie zależy od indywidualnej sytuacji podatnika i może ulec zmianie w przyszłości. Podatek ryczałtowy w wysokości 10% pobierany jest od kwoty wypłaty z IKZE (jednorazowej lub w ratach). W przypadku wcześniejszego zwrotu z IKZE, otrzymaną kwotę (wpłaty z uwzględnieniem zysków/straty) należy doliczyć do dochodu przy rocznym rozliczeniu PIT. W przypadku wypłat z IKE, ewentualne zyski są zwolnione z podatku od zysków pod warunkiem osiągnięcia określonego wieku (60 lat lub nabycie uprawnień emerytalnych po skończeniu 55 lat) oraz odpowiedniego stażu w IKE. Użyte w materiale wyrażenie „podatek od zysków” odnosi się do podatku od dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych (ust. z dn. 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tekst jedn. Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z poźn. zm.). Informacje na temat indywidualnych kont emerytalnych i indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego zawarte są w Regulaminie prowadzenia Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) z Funduszami Legg Mason i Regulaminie prowadzenia Indywidualnego Konta Emerytalnego (IKE) z Funduszami Legg Mason, które są dostępne na stronie internetowej www.leggmason.pl, w określonych punktach dystrybucji funduszu, jak również w formie pisemnej w siedzibie funduszu (ul. Bielańska 12, Warszawa). Regulaminy są dostępne, poza miejscami wskazanymi powyżej, również w innych podmiotach, uprawnionych do zawierania umów o prowadzenie IKZE lub IKE z Funduszami Legg Mason. Niniejszy materiał ma wyłącznie charakter promocyjny, a zestawienia w nim zawarte należy traktować jako ilustrację, nie prognozę. Materiał ten nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego ani oferty publicznej w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, doradztwa inwestycyjnego, innego rodzaju doradztwa, ani rekomendacji do zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego, jak również innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategie inwestycyjne. Legg Mason TFI SA, zarządzające funduszami Legg Mason, działa na podstawie decyzji z dnia 18.06.1998 r., wydanej przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd.



Wszelkie dane zamieszczone w serwisie internetowym ESALIENS TFI S.A. mają charakter informacyjny oraz reklamowy i nie stanowią oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeksu Cywilnego, jak również nie stanowią usługi doradztwa finansowego ani prawnego. Spółka ESALIENS TFI S.A. dołożyła należytych starań, aby zamieszczone informacje były rzetelne i oparte na kompetentnych źródłach, jednak nie mogą zagwarantować ich poprawności, zupełności i aktualności. W każdym czasie treść i wygląd serwisu mogą zostać zmienione bez uprzedzenia.

do góry