W wakacje Esaliens Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA przeprowadziło konkurs dla swoich klientów. Aby wziąć w nim udział należało m.in. odpowiedzieć na pytanie „Jak wyobrażasz sobie swoją przyszłość po tym, jak skończysz pracę zawodową?” Otrzymaliśmy wiele odpowiedzi, z których nasuwa się konkretny wniosek. Ponad 90% uczestników chce realizować swoje marzenia o podróżowaniu lub przeprowadzić się do innego, atrakcyjnego geograficznie kraju. Niemniej na emeryturze finanse mogą na to nie pozwolić. Jak zatem mieć możliwość realizacji swoich marzeń po zakończeniu pracy zawodowej? Należy zapewne wykonać sporo pracy, gdyż bez niej nic samoczynnie nie przychodzi. Na początek warto jednak przyjrzeć się i skorzystać z 5 poniższych rad, które będą stanowiły podstawę do osiągnięcia sukcesu.
1) Uświadom sobie, że należy samodzielnie oszczędzać na „jesień życia”
Na emeryturę trzeba oszczędzać samemu kropka. To stwierdzenie stanowi już frazes. Czasy się zmieniły. Zgodnie z podstawą obowiązującego repartycyjnego systemu emerytalnego kolejne pokolenia pracujących osób utrzymują aktualnych emerytów. Wobec więc faktu, że w 2014 r. na 1000 osób w wieku 15-64 przypadało 209 osób w wieku 65+ i prognoz dotyczących tego, że liczba ta wzrośnie do 519 w 2050 roku, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będzie komu pracować i finansować bieżące emerytury w przyszłości1. Generalnie w efekcie tego, że żyjemy dłużej i rodzi się mniej dzieci, nasze społeczeństwo się starzeje, rosnąć będzie zapotrzebowanie na świadczenia emerytalne. Wpływy środków na jego finansowanie będą natomiast spadać, a jak mówi przysłowie „z pustego i Salomon nie naleje”.
2) Przestań szukać wymówek i zacznij już!
Jeśli już wykonałeś(łaś) pierwszy krok to zacznij oszczędzać jak najszybciej. Przestań wmawiać sobie, że nie masz pieniędzy. Nie musisz od razu inwestować wielu tysięcy. Często wystarczy 100 zł miesięcznie, które regularnie odkładane stworzą za kilkadziesiąt lat solidny kapitał. Nadal twierdzisz, że Cię nie stać? Zweryfikuj zatem swój domowy budżet. Przysiądź do rzetelnego spisania wpływów i wydatków. Może wystarczy rzucić lub ograniczyć palenie papierosów? Może jest szansa na dodatkowy niewielki zarobek? Rozejrzyj się wokół, możliwości jest z pewnością wiele. Jeśli znajdziesz chęci i zapał, na pewno uda Ci się wykonać kolejny krok.
3) Wybierz odpowiednią formę oszczędzania
Na rynku dostępnych jest naprawdę dużo sposobów na efektywne oszczędzanie na emeryturę. Można odkładać w sposób tradycyjny na lokatach, można wybrać papiery wartościowe np. akcje czy obligacje, można inwestować w nieruchomości. Ale są również rozwiązania dedykowane właśnie celom emerytalnym, których przewagą nad innymi formami zabezpieczenia kapitału jest fakt, że umożliwiają skorzystanie z określonych ulg podatkowych. Jedną z nich są Indywidualne Konta Emerytalne (w skrócie IKE), dzięki którym wypłaty na emeryturze mogą być zwolnione od podatku od zysków. Oszczędzając zatem na IKE możesz zyskać więcej niż w przypadku innych rozwiązań, gdyż ewentualne zyski z IKE nie będą pomniejszone o 19% podatek od zysków. Inną formą są Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (w skrócie IKZE), w ramach których wpłaty w każdym roku można odliczyć od dochodu i uzyskać ulgę podatkową przy rozliczeniu PIT. Przy wypłacie z IKZE na emeryturze z kolei pobierany jest zryczałtowany podatek 10% od kwoty wypłaty. Jeszcze innym rozwiązaniem są Pracownicze Programy Emerytalne (PPE). W tym przypadku pracodawca organizuje taki program w zakładzie pracy dla swoich pracowników i finansuje im comiesięczne składki. Wypłaty po 60. roku życia są zwolnione z podatku od zysków jak w przypadku IKE.
4) Bądź systematyczny i wytrwały
Kluczem do sukcesu w całym procesie będzie regularność i motywacja. Jeśli regularnie będziesz odkładał(a) nawet niewielkie kwoty i nie ogranie Cię zniechęcenie to osiągniesz „efekt śnieżnej kuli”! O co chodzi? Z oszczędzaniem jest jak z lepieniem kul bałwana ze śniegu. Mała kulka wytrwale otaczana w śniegu tworzy wielką kulę. Analogicznie małe kwoty po wielu miesiącach oszczędzania dają duże sumy. Jeśli dodatkowo odpowiednio je ulokujemy możemy się spodziewać zysków, które spotęgują efekt końcowy! Każda słabość czy przerwa w procesie tylko obniży potencjał rezultatu, który uzyskamy na emeryturze i co gorsza może doprowadzić do demotywacji i załamania planu.
5) Znajdź miejsca, gdzie możesz żyć taniej
Żeby mieć komfort życia na emeryturze możesz dodatkowo pomyśleć nad zmianami w swoim otoczeniu. Na zachodzie popularnym rozwiązaniem jest zamiana domów lub przeprowadzka do innego miasta, regionu lub kraju, gdzie koszty utrzymania są niższe. Może się nam wydawać, że nas Polaków taka opcja nie dotyczy, bo zasadniczo jesteśmy znacznie biedniejsi niż mieszkańcy USA czy Europy Zachodniej. Ale nic bardziej mylnego! Są takie miejsca za granicą, gdzie koszty utrzymania są znacznie niższe niż u nas, a okoliczności przyrody i warunki życia mogą być bardzo atrakcyjne. Wystarczy tylko poszukać takich możliwości!
***